Nauka: Główny Instytut Górnictwa uruchomił fundusz stypendialny

fot: Maciej Dorosiński

Nowe techniki i technologie stosowane w górnictwie oraz zagadnienia bezpieczeństwa pracy to tematy w których Główny Instytut Górnictwa ma znaczącą pozycje w światowej nauce

fot: Maciej Dorosiński

Główny Instytut Górnictwa utworzył fundusz stypendialny. Środki z niego pochodzące będą przeznaczone na stypendia dla wyróżniających się studentów, których zatrudnieniem - po ukończeniu studiów - będzie zainteresowany Instytut - poinformowała portal górniczy nettg.pl Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik prasowy GIG. 

O stypendium mogą ubiegać się studenci: ostatniego roku stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia, pierwszego roku stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów drugiego stopnia oraz trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich.

Potencjalny stypendysta GIG przede wszystkim musi osiągać bardzo dobre wyniki w nauce, a więc uzyskać średnią ocen co najmniej 4,5 oraz spełniać inne warunki wymienione w regulaminie  Funduszu. Jednym z nich jest zadeklarowanie chęci podjęcia pracy w Głównym Instytucie Górnictwa oraz osiągnięcia naukowe w dziedzinach związanych z profilem działalności Instytutu.

Stypendia przyznawane są na pisemny wniosek, który składa się w Dziale Kadr i Organizacji GIG w terminie od 1 września do 31 marca każdego roku. Decyzję o przyznaniu stypendium i jego wysokości podejmuje Komisja Stypendialna powołana przez naczelnego dyrektora Instytutu. Stypendium wypłacane będzie w ratach miesięcznych, a wysokość  może wynosić do 1500,00 zł brutto miesięcznie.  

- Zależy nam na pozyskaniu zdolnych, młodych ludzi, którzy w przyszłości będą mogli tworzyć kadrę naukowo-badawczą naszego Instytutu. GIG jest jednym z największych instytutów badawczych w Polsce. Jesteśmy otwarci na pracowników, którzy  pomogą nam odważnie podejmować trudne, innowacyjne wyzwania badawcze - mówi profesor Stanisław Prusek, naczelny dyrektor GIG. 

Drugą grupę beneficjentów Funduszu, stanowią pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa, którzy wyjeżdżają na staże zagraniczne lub wymianę międzynarodową w celu zdobycia i poszerzania wiedzy. W tym przypadku stypendium ma stanowić element wsparcia, służący  zwiększeniu mobilności pracowników Instytutu oraz podnoszeniu ich kompetencji w zakresie współpracy w międzynarodowych zespołach badawczych. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.