Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.80 USD (-2.27%)

Srebro

76.67 USD (-4.21%)

Ropa naftowa

99.23 USD (+4.97%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+1.73%)

Miedź

6.02 USD (-0.48%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.80 USD (-2.27%)

Srebro

76.67 USD (-4.21%)

Ropa naftowa

99.23 USD (+4.97%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+1.73%)

Miedź

6.02 USD (-0.48%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Nasze firmy górnicze mają największe szanse na podbój australijskiego rynku

1534749868 tomasz pisula paih

fot: PAIH

- Rząd australijski stale wspiera inwestycje, które pomogą w podnoszeniu efektywności energetycznej stosowanych na szeroką skalę technologii węglowych - podkreśla Tomasz Pisula

fot: PAIH

Największe szanse na podbój australijskiego rynku mają firmy górnicze, technologiczne czy producenci jachtów - powiedział prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej z okazji otwarcia biura handlowego PAIH w Sydney. Wydarzenie zaplanowano na wtorek, 21 sierpnia, z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu otwiera przedstawicielstwo w Sydney, dlaczego?
Jako Agencja zachęcamy rodzimych przedsiębiorców do wychodzenia poza UE. Jesteśmy zaszczyceni, że prezydent Andrzej Duda we wtorek otworzy nasz lokalny oddział w Australii. To już trzecie biuro Agencji, które otwiera prezydent Rzeczpospolitej. W kwietniu zeszłego roku zainaugurował działalność przedstawicielstwa PAIH w Meksyku, w listopadzie w Wietnamie. Teraz jest obecny przy otwarciu naszego 50. biura. To, rzec by można, klamra, która domyka pewien etap naszej działalności - pół setki przedstawicielstw w zaledwie półtora roku. Wsparcie różnych agend naszego państwa było w osiągnięciu tych rezultatów bardzo pomocne.

A dlaczego tym razem Australia?
To mały rynek, bo mówimy o kraju, który ma ok. 20 mln mieszkańców. Ale jest to jeden z najbogatszych krajów świata, z bardzo dobrze rozwiniętą technologią i jednym z najwyższych standardów życia. To, z jednej strony, państwo z bardzo zaawansowanymi usługami, z drugiej, innowacyjny producent spożywczy. Przykładowo, wytwarzana tam ekologiczna żywność szerokim strumieniem trafia do Azji. Jednym z wiodących segmentów rynku jest górnictwo - nie tylko węgla kamiennego, ale też żelaza, złota czy LNG. Rynek ten jest też mocno zainteresowany wysokiej jakości produktami i technologiami. Jest to zatem przestrzeń dla polskich firm. Do niedawna dla polskiego biznesu ten rynek był poza zasięgiem ze względu na odległość geograficzną, utrudnienia telekomunikacyjne. Ale teraz technologie staniały. Koszt lotu do Australii czy frachtu z Australii jest nieporównanie niższy niż jeszcze 15 lat temu.

Australia jest w stanie np. zaadaptować polskie nowinki technologiczne i w nie zainwestować. Ale też stanowi potencjalne źródło inwestycji dla nas w kraju. W Polsce prowadzi działalności 130 przedsiębiorstw z Australii, a inwestycje australijskie w naszym kraju szacowane są na 1,34 mld dol. amerykańskich.

Jakie polskie branże mają największe szanse na Antypodach?
Przede wszystkim te, które są związane z sektorem górniczym. Branża górnicza czy wydobywcza w Australii jest wprawdzie technicznie bardziej zaawansowana, ale to nie znaczy, że nie mamy rozwiązań, których odbiorcy na Antypodach nie mogliby nabyć. Rząd australijski stale wspiera inwestycje, które pomogą w podnoszeniu efektywności energetycznej stosowanych na szeroką skalę technologii węglowych.

Inny obszar to części samochodowe, ale też jachty i łodzie. Polska jest światowym liderem w produkcji jachtów i łodzi motorowych, Australia zaś jednym z największych odbiorców tego typu jednostek. Tak się składa, że polski rząd wytypował właśnie te cztery sektory produkcyjne: części motoryzacyjne i lotnicze, a także jachty i łodzie jako najbardziej obiecujące w relacjach eksportowych z Australią. Rolą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest silna promocja tych segmentów rynku na Antypodach.

Mam nadzieję, że przy okazji zwiększania ekspozycji biznesowej Polski w Australii uda się nam również przedstawić nasz design, meble. Australijczycy to naród, który ceni sobie dobre wzornictwo przemysłowe. Ale jest to też miejsce, gdzie moglibyśmy sprzedawać polskie produkty spożywcze. Zarówno ze względu na liczną polską diasporę mieszkającą przede wszystkim w Melbourne, Sydney i Brisbane, ale też na to, że wielu mieszkańców wschodniego wybrzeża pochodzi z Europy i lubi europejskie smaki. A my sprzedajemy żywność wysokiej jakości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.