Narodowcy: tak dla ochrony przyrody, nie dla ekofanatyzmu

fot: Maciej Dorosiński

Polska marka narodowa w globalnym zestawieniu została wyceniona na 472 mld dolarów amerykańskich

fot: Maciej Dorosiński

- Polska powinna przeciwstawić się wszelkim próbom zaostrzania globalnej i unijnej polityki klimatycznej - uważa Ruch Narodowy. Zdaniem tej organizacji dalsze podwyższanie celów redukcyjnych CO2 spowoduje wzrost cen energii w Polsce.

W niedzielę w związku z rozpoczynającym się w poniedziałek w stolicy 19 szczytem klimatycznym ONZ Ruch Narodowy zorganizował Anty-Szczyt, podczas którego przekonywał m.in., że nie ma dowodów na to, iż to człowiek jest odpowiedzialny za tzw. globalne ocieplenie.

Michał Putkiewicz z Ruchu Narodowego podkreślił, że Polska wzorem Wielkiej Brytanii powinna doprowadzić do wynegocjowania tzw. rabatu, który odnosiłby się do polityki klimatycznej. Premier Margaret Thatcher, wynegocjowała tzw. rabat brytyjski, dzięki któremu państwo to wpłaca m.in. mniejszą składkę do wspólnego budżetu UE. Rabat klimatyczny, według narodowców, powinien dotyczyć państw, których energetyka w ponad 50 proc. opiera się na węglu i które emitują poniżej 5 proc. światowej emisji dwutlenku węgla.

- Polska energia elektryczna w blisko 85 proc. wytwarzana jest z węgla (...), a mimo to nasz kraj, jako jeden z niewielu na świecie zgodnie z Protokołem z Kioto zredukował emisje CO2 o 30 proc. Państwa rozwinięta, takie jak Holandia czy Francja, zrobiły to w niewielkim stopniu, a Hiszpania czy Portugalia wręcz zwiększyły emisje - podkreślił przedstawiciel narodowców.

Ich zdaniem, Polska powinna wetować wszelkie próby zaostrzania unijnej i globalnej polityki klimatycznej. Jak przekonywali, podwyższanie celów redukcyjnych CO2 może spowodować, że w perspektywie kilkudziesięciu lat polski przemysł ciężki i górniczy zniknie, bądź "wyprowadzi się" za granicę, co doprowadzi do utraty pracy przez ponad 300 tys. ludzi.

Jak dodawali uczestnicy spotkania, państwa powinny mieć suwerenność w wyborze drogi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Narodowcy sprzeciwią się również ONZ-towskiemu Zielonemu Funduszowi, z który po 2020 roku kwotą 100 mld dolarów miałby wspierać inwestycje prośrodowiskowe i proredukcyjne w państwach rozwijających się. Ich zdaniem, zamiast tych pieniędzy, powinny zostać zwiększone rabaty klimatyczne w tych państwach. Zielony Fundusz i finansowanie polityki klimatycznej będzie jednym z głównych tematów podczas szczytu ONZ.

Uczestnicy spotkania podpisali "Apel Wolnych Narodów Europy i Świata" do rozpoczynającego się szczytu ONZ. W dokumencie wskazano m.in. że nowa konwencja klimatyczna ONZ powinna wejść w życie tylko wtedy, jeśli podpiszą ją państwa odpowiadające, za co najmniej 2/3 światowej emisji gazów cieplarnianych. W apelu wskazano również, że dane naukowe mówiące, iż to człowiek jest odpowiedzialny za wzrost temperatury oraz emisji CO2 na świecie są niewiarygodne. Apel podpisali m.in. obecni na spotkaniu przedstawiciele z Węgier, Hiszpanii, USA, Francji, Włoch i Szwecji.

Robert Winnicki z Ruchu Narodowego podkreślał, że kraje naszego regionu muszą razem przeciwstawić się "kolejnym próbom zaostrzenia pakietu klimatycznego i dążyć do jego całkowitego zniesienia".

- Tak dla ochrony przyrody, nie dla ekofanatyzmu. Tak dla polskiej gospodarki opartej na węglu - mówił.

W anty-szczycie oprócz Ruchu Narodowego wzięli udział także m.in. przedstawiciele Solidarności, Instytutu Globalizacji, Instytutu Sobieskiego, CFACT czy węgierskiej partii Jobbik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.