Naprawa DTŚ w Zabrzu w tym i przyszłym roku

fot: Monika Krężel

Remont zabrzańskiego odcinka DTŚ potrwa około pół roku

fot: Monika Krężel

Trwające od 10 czerwca roboty naprawcze uszkodzonego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) w Zabrzu w tym roku potrwają do listopada, a w przyszłym mają być ukończone - zapowiedzieli w piątek drogowcy. W czasie naprawy ruch na tej kluczowej arterii regionu odbywa się jedną jezdnią.

To już kolejne prace na trzykilometrowym fragmencie trasy, pofalowanym wskutek procesów chemicznych. Nawierzchnia przelotowej, trzypasowej w każdą stronę drogi narastająco wybrzusza się od czasu jej oddania do użytku przed dekadą. Parokrotnie wykonywano tam doraźne frezowania i naprawy; obowiązują znaczne ograniczenia prędkości.

Chociaż obecne roboty na średnicówce rozpoczęły się ponad miesiąc temu, Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu (MZD) przekazał ich szczegóły na swoim facebookowym profilu w piątek. Drogowcy zaznaczyli, że są one realizowane w ramach Programu Naprawczego DTŚ.

Przyjęty sposób naprawy obejmuje obecnie wykonanie przede wszystkim frezowania nawierzchni w celu jej wyrównania, pomiar ugięć metodą FWD w celu szczegółowego określenia nośności konstrukcji nawierzchni, miejscowe wzmocnienia nawierzchni, wymianę całej konstrukcji nawierzchni na najbardziej zdeformowanych odcinkach drogi ze wzmocnieniem georusztem i odtworzenie rozebranych warstw dolnych nawierzchni oraz uszczelnienie przylegających do jezdni terenów zielonych w celu zapobieżenia przenikania wody w głąb nasypu - wymieniono we wpisie MZD.

Wskazano, że miejscami na obecnie remontowanym odcinku część robót została wykonana i układana jest warstwa podbudowy bitumicznej. Te roboty są pierwszym etapem, którego zakończenie planowane jest na listopad 2024 br. Następnie w roku 2025, po okresie obserwacji, wykonaniu ponownego pomiaru ugięć i upewnieniu się, że kolejne deformacje nie występują, planuje się wykonanie warstwy ścieralnej - zasygnalizowano.

Procedurę docelowej naprawy fragmentu DTŚ, obejmującą trzy etapy, ustalili kilka lat temu przedstawiciele wykonawców trasy - spółki Eurovia Polska - oraz inwestora zastępczego - spółki Drogowa Trasa Średnicowa SA - z udziałem zabrzańskich samorządowców.

W zrealizowanym w 2017 r. pierwszym etapie w miejscach największych uszkodzeń rozebrano punktowo nawierzchnię i podbudowę - do poziomu górnej części nasypu, wykonując je od nowa. W 2018 r. prace obejmowały budowę nowych wierzchnich warstw konstrukcji obu jezdni na całej ich długości.

Porozumienie stron zakładało, że realizacja ostatniego etapu naprawy, warunkowana całkowitą stabilizacją nawierzchni, rozpocznie się w kwietniu 2020 r. Jednak miasto oraz spółka DTŚ SA dotąd nie decydowały o przeprowadzeniu trzeciego etapu, kończącego program naprawczy i rozpoczynającego nową gwarancję. Decyzja taka miała zostać oparta o wyniki pomiarów potwierdzających, że procesy chemiczne, które spowodowały deformację korpusu trasy, ustały. Jeszcze w tym roku nierówności rosły.

Zabrzański fragment trasy, którego dotyczy problem, to dwa tzw. projektowe odcinki Z3 i Z4 o łącznej długości ok. 3 km, wiodące z centrum Zabrza do granicy z Gliwicami. Powodem wypiętrzeń okazały się przeobrażenia jednego ze składników materiału użytego do budowy nasypów drogi - dostarczonego przez zewnętrznego dostawcę.

Problemy pojawiły się kilka tygodni po udostępnieniu trasy kierowcom w sierpniu 2014 r. Nawierzchnia zaczęła falować, a wykonawca uznał, że powodem jest osuwanie się nasypów. Te gwoździowano betonowymi elementami, ale prace przeprowadzone w grudniu 2014 r. nie przyniosły skutku - nawierzchnia wciąż się wybrzuszała.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.