Należy opracować zasady zatrudnienia w warunkach zagrożenia klimatycznego

Na swoim 27 posiedzeniu zebrała się w poniedziałek Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, która jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa WUG – dowiedział się portal nettg.pl w Wyższym Urzędzie Górniczym.

Wiodącym tematem ostatniej w tym roku debaty było zagrożenie klimatyczne w górnictwie podziemnym. Jak wiadomo wraz z głębokością temperatura wzrasta i staje się jedną z barier opłacalności prowadzenia wydobycia.

- W 158 wyrobiskach górniczych temperatura jest powyżej 28 stopni C. Jej uciążliwość dla pracowników zależy od różnych czynników, miedzy innymi wilgotności oraz przepływu powietrza. Musimy mieć sprecyzowane parametry pomiaru i oceny tego zagrożenia, żeby opracować zasady zatrudnienia w warunkach zagrożenia klimatycznego.
Nawiązując do aktualnej sytuacji w polskim górnictwie priorytety nadzoru górniczego w 2011 roku przedstawił dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG.

- Będziemy do bólu pilnować realizacji wniosków sformułowanych przez Komisję badającą przyczyny i okoliczności ubiegłorocznej katastrofy w kopalni „Wujek” Ruch „Śląsk”. W protokole komisji wiele zadań zaadresowano do przedsiębiorców górniczych. Będziemy wnikliwie interesowali się ich poczynaniami w ścianach podobnych do tej, w której zaistniała katastrofa. Co kwartał wyznaczamy rejony szczególnego nadzoru, które są kontrolowane nawet co kilka tygodni. Drugim naszym priorytetem będzie opracowanie przepisów dotyczących zagrożeń występujących w głębokim górnictwie. Niektóre przepisy nie były zmieniane od 60 lat. Wniosków do nowych rozstrzygnięć legislacyjnych, adekwatnych do dzisiejszych realiów górniczych, spodziewamy się po badaniach prowadzonych w ramach strategicznego projektu „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach”. Do 30 grudnia 2010 r. można zgłaszać oferty. Zainteresowane są nie tylko ośrodki krajowe. Wreszcie udało się nam znaleźć środki finansowe na wykonanie wniosków adresowanych do zaplecza naukowo-badawczego w ostatnich 10 latach – mówił Litwa.

Uczestnicy posiedzenia zapoznali się z informacją o wypadkach przy pracy w polskim górnictwie w br. Przyjęli też wnioski opracowane przez Grupę Roboczą ds. Górnictwa Węgla Kamiennego powołaną 21 maja br. W przyjętej uchwale za zasadne uznano m.in. dalsze rozszerzenie monitoringu w wyrobiskach dołowych, w miejscach szczególnie zagrożonych i przeprowadzanie dodatkowych badań profilaktycznych pracowników powyżej 40 roku życia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.