Najwyższy wskaźnik wypadkowości wystąpił w górnictwie i wydobywaniu

Stoj, nie ciep się i nie być wrazidlaty kole szole

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Eli w hałerze, eli w piosku

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w I kwartale 2019 r. miało miejsce prawie 16 tys. wypadków przy pracy, o 100 mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Nieznacznie spadł ogólny wskaźnik wypadkowości. Zmniejszyła się natomiast liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 29,3 proc.) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 0,5 proc.).

Wg GUS w I kwartale 2019 r. na każdy milion osób pracujących przypadły dwie ofiary śmiertelne. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. liczba wypadków śmiertelnych nie uległa zmianie – 32 osoby poniosły śmierć w wyniku wypadku przy pracy. Poszkodowani to przede wszystkim pracownicy fizyczni z sektorów: budownictwa (7), transportu i gospodarki magazynowej (6), przetwórstwa przemysłowego (5), dostawy wody; gospodarowania ściekami i odpadami; rekultywacji (4), górnictwa i wydobywania (4).

W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości wystąpił w górnictwie i wydobywaniu (3,22), dostawie wody, gospodarce ściekami i odpadami rekultywacji (2,66), opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (1,97). Natomiast najbezpieczniej było w branży informacji i komunikacji, gdzie współczynnik wypadkowości wyniósł 0,24 oraz w pozostałej działalności usługowej i działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, gdzie wyniósł 0,30.

– Jesteśmy częścią branży górnictwo i wydobywanie. Jej pracownicy są szczególnie narażeni na niebezpieczne sytuacje, co potwierdzają statystyki. WI kwartale 2019 r. miało miejsce prawie 500 wypadków. W Lafarge w I kwartale 2019 r. również nie ustrzegliśmy się od zdarzenia wypadkowego. Ponad 90 proc. zdarzeń spowodowanych jest czynnikiem ludzkim. Dlatego podnosząc świadomość naszych pracowników na temat potencjalnych zagrożeń skutecznie zbliżamy się do naszego celu „zero wypadków” – mówi Magdalena Grońska, Dyrektor ds. BiOZ i Zrównoważonego Rozwoju Lafarge w Polsce, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy? Zgodnie z najnowszym raportem GUS kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą, niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi spowodowały niecałe 5 proc. wszystkich wydarzeń powodujących uraz. Najwięcej pracowników zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia z lub uderzenia w nieruchomy obiekt (35 proc.), uderzenia przez obiekt w ruchu (20 proc.), czy też kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym (17 proc.). Ponadto w 60 proc. wypadków ich przyczyną jest nieprawidłowe zachowanie pracownika.

Jak uświadamiać pracowników, że ich zachowanie wpływa na stan bezpieczeństwa?Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa przez stworzenie odpowiednich warunków pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jednocześnie równie istotne jest uświadamianie pracownikom ich wpływu na stan bezpieczeństwa w miejscu pracy.

 Jak skutecznie szkolić pracowników? Uświadamianie pracownikom ich wkładu w stan bezpieczeństwa pracy oraz uwrażliwianie kadry na przestrzeganie zasad bhp powinno iść w parze z przekazywaniem pracownikom umiejętności udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji, kiedy już doszło do wypadku. Tymczasem statystyki CBOS są nieubłagane: tylko 67 proc. Polaków potrafi udzielać pierwszej pomocy. Zaledwie 19 proc. jest pewnych swoich umiejętności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie będzie referendów w Chorzowie i Będzinie. Za mało podpisów i uchybienia formalne

Prezydenci Chorzowa i Będzina mogą spać spokojnie. Komisarze wyborczy odrzucili wnioski o przeprowadzenie referendów w tych miastach. W Chorzowie referendum nie obędzie się z powodu zbyt małej liczny ważnych podpisów poparcia, a w Będzinie z powodu uchybień formalnych.

Elka park slaski

Siedem atrakcji i jeden bilet. TAURON Park Śląski rusza z ofertą Biletu Wspólnego 2026

Aktywny wypoczynek, rodzinna rodzinna rozrywka i obcowanie z naturą - jeden bilet daje dostęp do siedmiu wyjątkowych miejsc. TAURON Park Śląski rusza z ofertą „Biletu Wspólnego 2026”.

1751462582 deszczowka

Od 22 czerwca nabór wniosków na dofinansowanie instalacji zbierających deszczówkę

Nabór wniosków na dofinansowanie instalacji, które pozwalają zbierać i wykorzystywać deszczówkę w domach i ogrodach, rozpocznie się 22 czerwca - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie w tym programie może wynieść maksymalnie 8 tys. zł.

Piekary Pielgrzymka KZ 7

Abp Przybylski: Kopalnie to miejsce pracy tysięcy ludzi, a za tą pracą stoją górnicze rodziny

Do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przyszły w tradycyjnej pielgrzymce w niedzielę, 31 maja, tysiące młodzieńców i mężczyzn, wśród nich górnicy.  Odbywa się ona cyklicznie w ostatnią niedzielę maja, gromadząc tysiące wiernych, którzy przybywają pieszo, rowerami lub autokarami.