Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.70 USD (+0.86%)

Srebro

86.81 USD (+8.61%)

Ropa naftowa

104.69 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.89%)

Miedź

6.49 USD (+3.79%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 745.70 USD (+0.86%)

Srebro

86.81 USD (+8.61%)

Ropa naftowa

104.69 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.89%)

Miedź

6.49 USD (+3.79%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Największym konsumentem energii był: transport, gospodarstwa domowe i przemysł

fot: Krystian Krawczyk

Przedłużenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego nie będzie wymagało obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

fot: Krystian Krawczyk

Polska ma jeden z wyższych w UE odsetków prawnie chronionych terenów zielonych. Liderujemy też w stężeniu pyłu PM2,5 w powietrzu. Wzrósł wskaźnik produktywności energii oraz krajowej konsumpcji materialnej - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

W 2018 r. odnotowano w Polsce spadek wskaźnika produktywności zasobów o 1,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W latach 1990-2018 geologiczne zasoby węgla kamiennego (bilansowe i pozabilansowe) zmniejszyły się z 86,0 mld t do 76,0 mld ton (o 11,7 proc.), a jego wydobycie roczne spadło z 151,3 mln t do 63,9 mln t (o 57,8 proc.). W 2018 r. udział wydobycia w zasobach bilansowych węgla kamiennego ukształtował się na poziomie 0,1 proc. Geologiczne zasoby gazu ziemnego (bilansowe i pozabilansowe) zmalały z 164,1 mld m3 w 1990 r. do 142,2 mld m3 w 2018 r., tj. o 13,3 proc. Jednocześnie proekologiczne właściwości gazu, jak i szerokie spektrum jego zastosowań sprawiły, że jego wydobycie roczne w 2018 r. w porównaniu z 1990 r. wzrosło o 42,5 proc. Udział wydobycia w bilansowych zasobach gazu ziemnego w 2018 r. wyniósł 3,5 proc.

Krajowa konsumpcja materialna (DMC) odzwierciedla całkowitą ilość surowców faktycznie zużytych w procesach ekonomicznych na potrzeby gospodarki krajowej. W Polsce krajowa konsumpcja materialna w 2018 r. osiągnęła wielkość 773,4 mln ton. Oznacza to, że na 1 mieszkańca kraju przypadało zużycie 20,4 ton surowców rocznie. W relacji do 2017 r. i 2000 r. odnotowano wzrost wykorzystania surowców odpowiednio o 8,6 proc. i 43,4 proc.

W 2017 r. wskaźnik produktywności energii wzrósł o 0,6 proc. w stosunku do 2016 r.

W 2017 r. największym konsumentem energii był sektor transportu z udziałem 31,5 proc., w dalszej kolejności gospodarstwa domowe - 28,5 proc., przemysł - 22,8 proc., usługi - 11,6 proc. oraz rolnictwo - 5,6 proc. W porównaniu z 2000 r. największy spadek udziału w strukturze finalnego zużycia energii odnotowano w przemyśle (o 8,9 p. proc.), natomiast największy wzrost - w transporcie (o 14,5 p. proc.)

Od 2013 r. zmniejsza się kwota płatności ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wypłaconych dla gospodarstw rolnych realizujących rolnictwo ekologiczne.

W 2018 r. odnotowano najwyższy od 2000 r. udział (na poziomie 4,8 proc.) patentów z zakresu technologii ochrony środowiska w ogólnej liczbie patentów udzielonych przez Urząd Patentowy RP.

Na podstawie danych przekazywanych przez zamawiających Urzędowi Zamówień Publicznych w 2018 r. udzielono 1,4 tys. zamówień publicznych uwzględniających aspekty środowiskowe, a ich udział w ogólnej liczbie zamówień publicznych wyniósł 1 proc. Całkowita wartość zielonych zamówień publicznych (bez podatku od towarów i usług) wyniosła 9,3 mld zł, tj. 4,6 proc. ogólnej wartości udzielonych zamówień publicznych.

W 2018 r. obszary prawnie chronione o szczególnych walorach przyrodniczych zajmowały w Polsce 10,2 mln ha, czyli 32,6 proc. ogólnej powierzchni kraju. Największy udział w ich strukturze miały obszary chronionego krajobrazu (69,7 proc.) oraz parki krajobrazowe (25,6 proc.). Na 1 mieszkańca przypadało 2651 m kw. obszarów prawnie chronionych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.