Najstarsze w Polsce tunele drogowe zostaną odnowione

fot: Tomasz Rzeczycki

Szosa łącząca Złotniki Lubańskie z zaporą na Kwisie przechodzi przez dwa tunele

fot: Tomasz Rzeczycki

Dwa najstarsze w Polsce tunele samochodowe wykonane techniką górniczą mają przejść w 2021 r. remont. Nie będzie on jednak stanowił jakiegokolwiek utrudnienia dla kierowców, gdyż znajdują się one na szosie niedostępnej dla ruchu publicznego.

Szosa łącząca Złotniki Lubańskie z zaporą na Kwisie znajduje się na Pogórzu Izerskim. To ślepa droga, prowadząca tylko do zapory. Są tam dwa tunele wykute w skale, z czego drugi położony jest tuż przed samą zaporą. Zarządcą drogi w większości jest spółka Tauron Ekoenergia, będąca właściciele Elektrowni Wodnej Złotniki.

- Droga dojazdowa prowadząca przez dwa tunele do EW Złotniki w większej części znajduje się w zarządzie Tauron Ekoenergia. Jest to odcinek drogi rozpoczynający się około 100 m za Ośrodkiem Wypoczynkowym „Złoty Sen” i prowadzący bezpośrednio do EW Złotniki - informuje Anna Ciszewska-Swat, specjalista do spraw komunikacji w spółce Tauron Ekoenergia.

Położone nad brzegiem jeziora zaporowego tunele przez dziesięciolecia stanowiły sporą atrakcję. Od dawna nie można jednak do nich wjechać ani samochodem, ani motocyklem. Wjazd dozwolony jest tylko pojazdom obsługującym elektrownię.

- Budowę zapory i zbiornika na Kwisie rozpoczęto w 1919 r., a elektrownię uruchomiono 20 listopada 1924 r. Tunele najprawdopodobniej wybudowano w tym samym okresie co cały stopień wodny Złotniki. Oba tunele zostały wykonane metodami górniczymi w górotworze. Krótszy tunel ma długość 8 m, a dłuższy 26 m.  Przez tunele prowadzi droga dojazdowa do EW Złotniki, ale ruch pojazdów jest ograniczony dla obsługi elektrowni. Dopuszczony jest ruch pieszy, przez zaporę prowadzi szlak turystyczny. W 2019 r. przeprowadzono prace remontowe tuneli polegające na oczyszczeniu ścian czołowych obydwu tuneli. Na przyszły, 2021 r. planowane jest odnowienie wnętrza tuneli - dodaje Anna Ciszewska-Swat.

Poza tunelami koło Złotników Lubańskich, przez dłuższy czas mieliśmy w Polsce jeszcze tylko jeden tunel drogowy wykonany techniką górniczą. W 1927 r. powstał taki na terenie miasta Piechowice, na szosie prowadzącej z centrum do położonej w Karkonoszach dzielnicy Michałowice. Tamtym tunelem ruch jest dozwolony, kursują nim nawet autobusy komunikacji miejskiej. Dopiero w marcu 2010 r. oddano do użytku czwarty tunel drogowy Emilia w Lalikach, u podnóża Beskidu Śląskiego. W 2014 r. udostępniono tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

Całkowicie lub częściowo z użyciem techniki górniczej powstają obecnie tunele m.in. w Warszawie w ciągu drogi ekspresowej S2, na południe od Bolkowa w Górach Wałbrzyskich w ciągu drogi ekspresowej S3, czy też pod zachodnim zboczem góry Luboń Mały w Beskidzie Wyspowym w ciągu drogi krajowej nr 7.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.