Najlepszy tydzień na giełdach w USA od wyborów prezydenckich

Piątkowa (9 grudnia) sesja na Wall Street przypieczętowała najlepszy tydzień od zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Dolar umacnia się do jena i euro. W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Fed, a rynek jest przekonany o podwyżce stóp proc.

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,7 proc. do 19.756,6 pkt., S&P 500 zyskał 0,6 proc. do 2.259,5 pkt., zaś Nasdaq Composite poszedł w górę o 0,5 proc. do 5.444,5 pkt.

Wszystkie sesje w mijającym tygodniu zakończyły się wzrostami Dow Jones i S&P 500.

Zwycięstwo Trumpa w przeprowadzonych 8 listopada wyborach prezydenckich w USA, wbrew prognozom wielu analityków nie spowodowało spadków na amerykańskich giełdach. Dow Jones 20 razy notował wzrosty w ciągu ostatnich 24 sesji, trzynastokrotnie ustanawiając nowy rekord.

W piątek wśród spółek z indeksu S&P 500 najlepiej radziły sobie spółki z sektora dóbr konsumpcyjnych, najsłabiej zaś firmy surowcowe. Do wzrostów DJI najmocniej przyczynił się Pfizer, zaś spadkom przewodził Caterpillar.

Na amerykańskiej giełdzie zadebiutował ubezpieczyciel Athene Holding, którego kurs na zamknięciu wzrósł o 10 proc.

Po południu w USA podano grudniowy odczyt indeksu optymizmu konsumentów uniwersytetu stanu Michigan. Jego wartość okazała się najwyższa od stycznia 2015 r. i wyraźnie wyprzedziła oczekiwania. Indeks wyniósł w grudniu 98,0 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 94,5 pkt. W listopadzie wskaźnik wyniósł 93,8 pkt.

Dolar umacniał się do euro i jena. Kurs EUR/USD spadł o 0,6 proc. do 1,055, zaś USD/JPY wzrósł o 1,1 proc. do 115,3, najwyżej od lutego.

Rynki czekają teraz na przyszłotygodniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W ocenie rynków, podwyżka stóp procentowych wydaje się być przesądzona. W centrum uwagi znajdzie się zatem komunikat po posiedzeniu i wszelkie sygnały wobec ścieżki podwyżek stóp w przyszłym roku.

Drugą sesję z rzędu wzrosty notuje ropa naftowa. Na rynku spekuluje się, iż w sobotę napłyną korzystne dla ceny surowca informacje. OPEC zaprosił na spotkanie w sobotę w Wiedniu 14 producentów ropy, m.in. z Meksyku, Kazachstanu, Bahrajnu, Kolumbii, Egiptu, Trynidadu i Tobago, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Brunei. Kartel chce omówienia sprawy szerszej współpracy państw producentów ropy naftowej w zmniejszeniu dostaw na rynki paliw.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rury fabryka nord sream com

Rosjanie bez odszkodowania za zniszczenie Nord Stream

Ubezpieczyciele nie wypłacą spółce Nord Stream odszkodowania za zniszczenie gazociągu. Taką decyzję podjął sąd w Londynie. Oddalił żądanie Rosjan. Spółce nie należą się pieniądze, ponieważ polisy nie obejmują szkód wojennych. Chodzi o 580 mln zł.

Ćwiczenia w spółce Rosomak: Jest gotowość na sytuacje kryzysowe

Na terenie firmy Rosomak odbyły się ćwiczenia obejmujące symulację incydentu z udziałem drona, którego scenariusz zakładał uderzenie w teren i budynek zakładu. Wzięli w nim udział przedstawiciele kilku jednostek zajmujących się na co dzień m.in. sytuacjami kryzysowymi.

Nowa era odstraszania. Polska uruchomi produkcję autonomicznych pocisków Barracuda

Autonomiczne rakietowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu Barracuda-500M będą montowane i produkowane w Polsce. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ S.A.), Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 (WZL 2) oraz amerykańska firma Anduril Industries w poniedziałek, 6 lipca 2026 r., podpisały porozumienie w tej sprawie.

Będą zwolnienia grupowe w Walcowni Metali Dziedzice. Mają objąć prawie połowę załogi

Właściciel Walcowni Metali Dziedzice planuje zwolnienia grupowe w zakładzie. Mają dotyczyć 200 osób.