Najbardziej aktywni w rozwiązywaniu internetowych testów z zakresu bhp są górnicy z Mysłowic-Wesołej

1606383039 pracuje bezpiecznie

fot: Jan Czypionka/PGG

Zwycięzcy konkursu „Pracuję bezpiecznie” z wiceprezesem PGG ds. pracy Jerzym Janczewskim

fot: Jan Czypionka/PGG

W konkursie „Pracuję bezpiecznie”, organizowanym w Polskiej Grupie Górniczej, rywalizacja trwa już trzy miesiące. Na półmetku internetowych eliminacji można się pokusić o pewne podsumowanie.

Tradycją stało się, że najbardziej aktywni w rozwiązywaniu internetowych testów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są górnicy z Mysłowic-Wesołej. W tym roku nie jest inaczej. Do tej pory zdobyli już grubo ponad 6 tys. punktów. Kolejne miejsca zajmują załogi z ruchu Rydułtowy kopalni ROW, ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek, z KWK Bolesław Śmiały i z ruchu Jankowice kopalni ROW.

– Indywidualnie możemy wskazać trzech liderów, którzy byli blisko zdobycia maksymalnej liczby punktów za testy konkursowe. Pełna pula wynosi 108 punktów, a każdy z nich zdobył ich 107. Są to pracownicy KWK Bolesław Śmiały, KWK Piast-Ziemowit ruch Ziemowit i KWK Piast-Ziemowit ruch Piast. Natomiast w kwestii testów przygotowujących, których można rozwiązać dowolną liczbę, rekordzista ma ich na koncie 1679 i z tego, co widzimy, to nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – wylicza pomysłodawca konkursu i dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG Grzegorz Ochman.

Od 1 kwietnia – kiedy rozpoczynał się konkurs – do końca czerwca padło 1,1 mln pytań. Zmierzyło się z nimi 1 353 uczestników, którzy rozwiązali 35 886 testów.

– Obecnie uczestnicy odpowiadają na pytania losowane z bazy liczącej 1200 pozycji. Do końca konkursu dojdzie jeszcze ok. 600 pytań. Pojawia się spora liczba nowych pytań, a to za sprawą zmian w regulaminie, które wprowadziliśmy w tej edycji. Teraz bowiem propozycje nowych zagadnień otrzymujemy z kopalń i zakładów – mówi dyrektor Ochman, który dodaje, że jest już trzech pracowników, którzy są pewni startu w półfinałach, które odbędą się jesienią. Wywalczyli oni tzw. złoty bilet za to, że w danym miesiącu uzyskali najwięcej punktów z testów przygotowujących. To kolejna nowość wprowadzona w tej edycji.

– To panowie z ruchu Wujek, ruchu Halemba i ruchu Chwałowice. W sumie odpowiedzieli poprawnie na blisko 100 000 pytań. To robi wrażenie – dodaje Grzegorz Ochman.

Dyrektor przypomina, że jeszcze można dołączyć do rywalizacji, bo zostały jeszcze prawie trzy miesiące eliminacji internetowych.

– Ponadto w październiku konkurs będzie otwarty dla pracowników z oddziałów, które uzyskały najlepsze wyniki w obszarze bhp podczas audytów stanowiskowych. Nagrody dla zwycięzców są utrzymywane w PGG wciąż na wysokim poziomie – 10 tys. zł dla zwycięzcy, 7,5 tys. zł dla zdobywcy drugiego miejsca i 5 tys. zł za trzecią lokatę. Poza tym pracownicy zdobywają nagrody w kopalniach i zakładach. Nagrody to oczywiście ważny element, ale w naszym przekonaniu najważniejsza jest zdobyta wiedza z obszaru bhp. Liczymy, że potem będzie ona wykorzystywana w jak najszerszym zakresie w codziennej pracy – mówi szef Biura BHP i Szkoleń w PGG.

Finał konkursu jest zaplanowany na 18 listopada. Jego organizatorem będzie kopalnia Staszic-Wujek. To właśnie jej pracownik Paweł Pradela wygrał poprzednią edycję „Pracuję bezpiecznie”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.