Naimski: nie będziemy chcieli energii z krajów trzecich, czyli Federacji Rosyjskiej i Białorusi

fot: Maciej Dorosiński

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.podkreślił, że do 2022 r. ma być gotowy gazociąg Baltic Pipe

fot: Maciej Dorosiński

Po synchronizacji systemów elektroenergetycznych z krajami UE nie zamierzamy na stałych zasadach importować energii z krajów trzecich, jak Federacja Rosyjska i Białoruś - mówił w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wziął udział w międzynarodowej konferencji Warsaw Institute "NATO Eastern Flank Security. Baltic States and Poland" w Warszawie, podczas której był pytany m.in. o elektrownię jądrową w Ostrowcu.

Elektrownia Ostrowiec powstaje na Białorusi ok. 50 km od litewskiego Wilna. Jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Będzie się składać z dwóch reaktorów, o mocy po 1200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego bloku miało nastąpić w 2019 roku, a drugiego w 2020 roku. Jednak kilka dni temu dyrektor generalny elektrowni Michaił Filimonau powiedział dziennikarzom, że pierwsze uruchomienie reaktora planowane jest pod koniec stycznia 2020 r., zaś do końca roku do elektrowni powinno trafić paliwo jądrowe z Rosji. Ostrowiecką silownię buduje i finansuje - poprzez swe spółki, rosyjski Rosatom. Obawy i zastrzeżenia w związku z jej budową niejednokrotnie wyrażała Litwa, która zarzuca Białorusinom niedopełnianie procedur bezpieczeństwa, a elektrownię określa jako "rosyjski projekt geopolityczny".

- Rozumiemy zaniepokojenie strony litewskiej, bo elektrownia jest usytuowana bardzo blisko stolicy tego kraju, Wilna - podkreślił Naimski. Wskazał, że dla Polski istotną kwestią w tym kontekście jest synchronizacja systemów elektroenergetycznych.

Proces synchronizacji ma zostać ukończony do 2025 r. Synchronizacja sieci elektroenergetycznych z Unią Europejską ma pozwolić krajom bałtyckim ograniczyć uzależnienie od dostaw prądu z Rosji. Obecnie systemy elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii połączone są pierścieniem przesyłowym z Białorusią i Rosją w systemie BRELL. Polska, podobnie jak pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej - Węgry, Czechy i Słowacja - została przyłączona do europejskiego systemu energetycznego w 1995 r.

W czerwcu deklarację polityczną na rzecz procesu synchronizacji systemów elektroenergetycznych podpisali premierzy Polski, Łotwy, Estonii, a także prezydent Litwy oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

- Stoimy na stanowisku, że nie zamierzamy wyrazić zgody na wolny obrót energią po synchronizacji systemów elektroenergetycznych z krajami trzecimi - wskazał w czwartek Naimski. Dodał, że polska strategia opiera się na założeniu, że "będziemy utrzymać wytwarzanie energii na wystarczającym poziomie", by zabezpieczyć potrzeby naszego rynku wewnętrznego. - Nie zamierzamy w żaden sposób importować energii na stałych zasadach - podkreślił.

Aby ten cel osiągnąć - jak zaznaczył - po synchronizacji systemów elektroenergetycznych "nie będziemy chcieli energii z krajów trzecich, czyli Federacji Rosyjskiej i Białorusi niezależnie od tego, czy pochodzi z elektrowni jądrowych czy źródeł opartych na innych technologiach".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.