Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.28 PLN (-3.35%)

KGHM Polska Miedź S.A.

301.80 PLN (-0.02%)

ORLEN S.A.

131.98 PLN (+2.71%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.00 PLN (+4.76%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.37 PLN (-2.35%)

Enea S.A.

22.00 PLN (-0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.65 PLN (-3.33%)

Złoto

4 538.45 USD (-1.56%)

Srebro

72.24 USD (-1.21%)

Ropa naftowa

109.39 USD (+5.25%)

Gaz ziemny

2.65 USD (-1.30%)

Miedź

5.95 USD (-0.34%)

Węgiel kamienny

109.40 USD (-2.10%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.28 PLN (-3.35%)

KGHM Polska Miedź S.A.

301.80 PLN (-0.02%)

ORLEN S.A.

131.98 PLN (+2.71%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.00 PLN (+4.76%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.37 PLN (-2.35%)

Enea S.A.

22.00 PLN (-0.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.65 PLN (-3.33%)

Złoto

4 538.45 USD (-1.56%)

Srebro

72.24 USD (-1.21%)

Ropa naftowa

109.39 USD (+5.25%)

Gaz ziemny

2.65 USD (-1.30%)

Miedź

5.95 USD (-0.34%)

Węgiel kamienny

109.40 USD (-2.10%)

Nagrody: KGHM Polska Miedź i jego Index of Success

fot: Maciej Dorosiński

Herbert Wirth - prezes firmy numer jeden w Europie Środkowej wg Deloitte

fot: Maciej Dorosiński

Miedziowy koncern drugi rok z kolei otrzymał nagrodą "Index of Success", przyznawaną dla najlepszej firmy w regionie Europy Środkowej. Spółkę doceniono za "stabilność i wzrost" osiągnięty w ciągu ostatnich kliku lat.

Laureaci przyznawanej po raz czwarty nagrody zostali wyłonieni przez niezależne jury a kandydatury pochodziły z rankingu największych przedsiębiorstw Europy Środkowej "CE Top 500" z poprzedniego roku. Nagrodę wręczono podczas gali na XXIII Forum Ekonomicznym w Krynicy.

- Kandydatów do nagrody oceniano, biorąc pod uwagę dziewięć szczegółowych czynników, w tym m.in. wzrost przychodów, rentowność czy wielkość eksportu - tłumaczy Tomasz Ochrymowicz, partner zarządzający w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte. - Przychody KGHM w ubiegłym roku wyniosły 6,4 mld euro, co oznacza 19 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Kapituła doceniła również, że miedziowy gigant inwestuje w nowe technologie, modernizuje istniejącą infrastrukturę i optymalizuje procesy. Spółka stara się zdywersyfikować swoje źródła przychodów, tak, aby 30 proc. z nich w dłuższej perspektywie nie było związane z jej podstawową działalnością, czyli wydobywaniem i produkcją miedzi. Pozwoli to ochronić firmę przed wahaniami cen tego surowca. Strategia koncernu zakłada, że do 2018 r. będzie on produkować 700 tys. zamiast 500 tys. ton miedzi rocznie, a to oznacza rozszerzenie działalności poza Polskę i Europę.

- Warto mieć miedź! Poza miedzią - również srebro, które jest naszym drugim produktem. Co więcej, w wydobyciu i produkcji srebra jesteśmy numerem jeden na świecie - powiedział Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Tegoroczny laureat nagrody "Index of Success" został wyłoniony spośród 30 najlepszych firm regionu Europy Środkowej (25 przedsiębiorstwa, trzy banki i dwóch ubezpieczycieli). Aby znaleźć się w indeksie trzeba było spełnić kilka kryteriów:
• obecność na liście pięciuset największych firm Europy Środkowej pod względem osiągniętych przychodów - ubiegłoroczny ranking "CE Top 500",
• duża skala prowadzonego biznesu (500 mln euro rocznych przychodów w przypadku firm, 10 mld euro aktywów na koniec roku dla banków oraz co najmniej 250 mln euro składki przypisanej brutto dla ubezpieczycieli),
• siedziba spółki musi być zlokalizowana w Europie Środkowej,
• spółka musi mieć przejrzystą strukturę właścicielską oraz publikować sprawozdania finansowe,
• firma musi prowadzić działalność w co najmniej trzech krajach,

Tworzenie wskaźnika indeksu odbywa się według klarownych zasad. Jego składnikami w 25 proc. są przychody (aktywa w przypadku banków czy składka przypisana brutto w przypadku ubezpieczycieli), kolejne 25 proc. to przychody skorygowane o wzrost cen surowców, 30 proc. to rentowność wyrażona w zwrocie kapitału własnego (ROE) i po 10 proc. płynność i siła kapitałowa spółek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Plaża, która zachwyca i wypoczynek, który zostaje w pamięci – poznaj uroki Jarosławca

Są takie miejsca nad polskim morzem, do których chce się wracać. Pachną sosnowym lasem, szumią falami, kuszą spacerami o zachodzie słońca i dają to, czego w codziennym zabieganiu najbardziej nam brakuje, czyli prawdziwy odpoczynek. Jednym z takich miejsc jest Jarosławiec, malownicza nadbałtycka miejscowość, która od kilku lat zachwyca turystów nie tylko klimatem rodzinnego kurortu, ale też niezwykłą plażą znaną jako „polski Dubaj”.

Rekultywacja, która zmienia krajobraz

Wydobycie węgla brunatnego od dekad kształtowało krajobraz regionu bełchatowskiego. Obok działalności przemysłowej, równie intensywnie realizowany jest inny proces - przywracania terenom pogórniczym nowych funkcji przyrodniczych, krajobrazowych i rekreacyjnych. Rekultywacja prowadzona w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów to jedno z największych i najbardziej złożonych przedsięwzięć tego typu w Polsce, a jego efekty są widoczne gołym okiem.

Pętla Cieńkowska w Wiśle – atrakcja dla całej rodziny

Czasem naprawdę niewiele trzeba, żeby odpocząć. Krótka podróż, zmiana otoczenia, świeże powietrze i widok na góry potrafią skutecznie oderwać od codziennego tempa. Wisła Malinka i Pętla Cieńkowska to propozycja dla tych, którzy chcą choć na chwilę zostawić za sobą hałas ulic, obowiązki i miejski pośpiech, a jednocześnie nie planować dalekiej, wymagającej wyprawy.

Pogrzeb posła Łukasza Litewki. „Żegnaj, Przyjacielu. My to tu tylko tak zostawimy...”

W kościele pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu pożegnano w środę 29 kwietnia posła Łukasza Litewkę. W uroczystościach, oprócz najbliższej rodziny i przyjaciół posła, wzięli także udział politycy. Wzruszające pożegnanie zgromadziło tysiące osób. Łukasz Litewka odszedł w sposób, z którym nie potrafi się nikt pogodzić.