Nadzór nad wieżami szybowymi objął Wyższy Urząd Górniczy

fot: Tomasz Rzeczycki

Niektóre wieże wyciągowe, jak np. w Wałbrzychu (na zdjęciu), nie podlegają nadzorowi górniczemu

fot: Tomasz Rzeczycki

Ponad dwa tygodnie temu nadzór nad wieżami wyciągowymi szybów kopalnianych objął Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Wcześniej była to kompetencja dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego w Katowicach. Jednak nie wszystkie istniejące wieże podlegają pod WUG. Co jest tego powodem?

Szybowe wieże wyciągowe jako obiekty budowlane do 18 października 2022 r. nadzorowane były przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego w Katowicach. W związku ze zmianą ustawy od 19 października organem właściwym I instancji m.in. dla szybowych wież wyciągowych, zgodnie z ustawą, został prezes WUG w Katowicach. Prezes WUG sprawuje nadzór nad szybowymi wieżami wyciągowymi do czasu, kiedy pełnią one funkcje obiektów budowlanych zakładów górniczych i wykazane są w planie ruchu zakładu górniczego.

- W przypadku zlikwidowania zakładu górniczego, zasypania i zabezpieczenia szybu, a pozostawienia konstrukcji szybowej wieży wyciągowej, szybowa wieża wyciągowa przestaje pełnić dotychczasową funkcję, nie stanowi obiektu budowlanego zakładu. W takiej sytuacji właściwym organem nadzoru budowlanego staje się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego działający na danym terenie - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Przykładowo więc prezes WUG nie jest organem nadzoru budowlanego dla wieży w Miedziance koło Chęcin, pozostałej po kopalni miedzi, natomiast pełni jeszcze nadzór do czasu przekazania na rzecz miasta wieży wyciągowej zasypanego szybu Witczak w SRK SA w Bytomiu Oddział w Bytomiu KWK Centrum.

W tym roku, konkretnie od 1 stycznia do 18 października 2022 r., gdy wieże podlegały pod Specjalistyczny Urząd Górniczy w Katowicach, dyrektor SUG nie wydał żadnej decyzji nakazującej usunięcie nieprawidłowości związanej ze złym stanem technicznym szybowej wieży wyciągowej.

- Szybowe wieże wyciągowe, w tym również basztowe szybowe wieże wyciągowe, są obiektami strategicznymi w zakładach górniczych i dbałość o ich stan musi być realizowana na bieżąco. W poprzednich latach zdarzały się decyzje dyrektora SUG, w których nakazywał naprawy konstrukcji, w związku ze stwierdzonym złym stanem technicznym szybowych wież wyciągowych lub zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej szybowych wież wyciągowych - podkreśla Anna Swiniarska-Tadla.

Jednymi ze starszych wież, niejednokrotnie objętych ochroną konserwatorską, są wieże szybów: Andrzej I i Andrzej II w KWK Brzeszcze, Wiktor w KWK Marcel, I w KWK Chwałowice, Rejtan w KWK Centrum, Bolko w SRK SA Oddział CZOK, Sutoris w KS Bochnia, Daniłowicz w KS Wieliczka. Najmłodszą wieżą jest wieża szybu VI w ZG Janina.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.