Nadal ponad 580 górników z koronawirusem; 21 nowych zachorowań w PGG

1588927991 wymazy pgg 10

fot: PGG

W Katowicach próbki są pobierane przy szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

fot: PGG

Ponad 580 górników - z przeszło 6,7 tys. wszystkich pracowników kopalń, u których od początku epidemii potwierdzono SARS-CoV-2 - nadal zmaga się z koronawirusem - wynika z danych spółek węglowych. W sobotę w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) przybyło 21 nowych przypadków zakażenia.

Obecnie - jak poinformowały w sobotę PGG i JSW - zakażonych jest 238 pracowników PGG, 185 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) oraz - według danych z piątku - 159 pracowników prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

W minioną środę przebadano ponad 300 pracowników Silesii, potwierdzając zakażenie u 72 osób. Decyzją wojewody śląskiego w najbliższy wtorek wymazy do badań będą pobrane od kolejnych 300 górników z tego zakładu, gdzie łącznie zachorowały dotąd 183 osoby; 24 z nich wyzdrowiały.

W piątek badania przesiewowe trwały też w należących do PGG kopalniach Chwałowice w Rybniku (do soboty potwierdzono tam 48 zakażeń) oraz Bielszowice w Rudzie Śląskiej (w sobotę liczba zakażonych wzrosła tam o 12, do 116 przypadków). Łącznie w obu kopalniach przebadano ponad 800 osób. Wyniki testów spodziewane są w najbliższych dniach.

Łącznie od początku epidemii do soboty w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2137 pracowników (od piątku wzrost o 21 przypadków), z których 1899 (88,9 proc.) wyzdrowiało - od piątku przybyło dwóch ozdrowieńców. Choruje 238 osób, a 423 są w kwarantannie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakaziło się dotąd 4014 osób (od piątku nie przybyło nowych przypadków), a wyzdrowiało 3829 (prawie 95,4 proc.) - przybyło 5 ozdrowieńców. 37 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 185 osób.

Ogółem od początku epidemii do soboty koronawirusem zaraziło się 6741 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, z których 6318 wyzdrowiało (ponad 93,7 proc.). Dane te, oprócz JSW i PGG, obejmują także należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnię Bobrek, gdzie na początku lipca wyzdrowiało już wszystkich 590 zakażonych górników; nie obejmują natomiast prywatnej kopalni Silesia, gdzie zachorowały 183 osoby, a wyzdrowiały 24.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - do soboty koronawirusa wykryto u 15 tys. 153 osób (w sobotę poinformowano o 188 nowych przypadkach zakażenia), z których 382 zmarły. W regionie wyzdrowiało 12 tys. 829 osób, czyli blisko 84,7 proc. wszystkich zakażonych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.