Na zachodnich parkietach spadki; Trump nie szczędzi krytyki UE i Chin

Na giełdach w zachodniej Europie spadki indeksów. Zniżkom przewodzą spółki z sektora technologicznego, telekomów i ochrony zdrowia. Prezydent USA Donald Trump nie szczędzi krytyki UE i Chinom, ale trwają rozmowy dot. handlu USA z Chińczykami. Trwają też przygotowania do szczytu USA-Korea Północna - podają maklerzy.

Na giełdach akcje spółki Richemont tanieją o 7,7 proc. w reakcji na słabsze od prognoz wyniki finansowe. Firma podała, że w roku podatkowym jej zysk operacyjny wyniósł 1,84 mld euro, podczas gdy analitycy prognozowali dla spółki zysk 2,06 mld euro.

AstraZeneca traci 2,4 proc. po spadku sprzedaży leku na serce Crestor. Spółka miała w I kw. zysk na akcję w wysokości 48 centów, a analitycy szacowali go na 57 centów.

W Europie zyskuje teraz tylko 1 z 19 sektorów ze Stoxx 600 - to są ubezpieczenia.

Na rynku walutowym euro drożeje o 0,2 proc. do 1,1820 USD, brytyjski funt droższy o 0,05 proc. - po 1,3518 USD, a japoński jen zniżkuje o 0,1 proc. do 110,85 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pkt bazowy do 3,10 proc.

Ropa Brent na ICE drożeje o 0,3 proc. do 79,60 USD za baryłkę.

Miedź na LME w Londynie tańsza o 0,1 proc. - po 6.872 USD za tonę

Tymczasem prezydent Donald Trump skrytykował Unię Europejską, twierdząc, że utrzymuje ona niekorzystne dla USA ograniczenia handlowe.

W związku z postanowieniami szczytu UE w Sofii Trump ostro skrytykował unijną politykę handlową. "Unia Europejska jest dla nas okropna, jeśli chodzi o handel" - powiedział. Stwierdził, że UE utrzymuje "masywne ograniczenia handlowe".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ORLEN z certyfikatem dla produkcji biokomponentów. Rafineria w Płocku zwiększy przerób biosurowców

ORLEN uzyskał certyfikat Krajowego Systemu Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Nafty i Gazu (KZR INiG) dla procesu współuwodornienia biosurowców w rafinerii w Płocku. Dokument potwierdza, że wykorzystywane przez spółkę surowce odnawialne oraz sposób ich przetwarzania spełniają wymagania Unii Europejskiej.

Polska gospodarka przyspieszyła. GUS podał szybki szacunek PKB

Produkt krajowy brutto (PKB) Polski zwiększył się realnie o 3,8 proc. rok do roku w drugim kwartale 2026 roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W analogicznym okresie 2025 roku wzrost PKB wyniósł 3,3 proc.

Ponad milion pasażerów rocznie. Trasa Gliwice – Katowice w czołówce najpopularniejszych w Polsce

Wśród najpopularniejszych tras kolejowych w Polsce w 2025 r. znalazła się relacja Gliwice – Katowice – wynika z rankingu opublikowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. Podróżowało nią ponad milion pasażerów.

Hutnicze pożegnanie lata na Śląsku. Jedna banka, dwa muzea, sześć hut

Ostatnia niedziela wakacji na Górnym Śląsku upłynie pod znakiem industrialnej tradycji. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach, we współpracy z Tramwajami Śląskimi, zapraszają na drugą edycję wydarzenia „HUTBANA. Hutnicze pożegnanie lata” – połączone zwiedzanie dwóch muzeów, pokaz pracy historycznych maszyn i przejazd zabytkowym tramwajem z opowieściami o hutach, miastach i ludziach regionu.