Na Wall Street wyraźne spadki

Amerykańskie giełdy dotknęły we wtorek (13 września) wyraźne spadki. W centrum uwagi rynku były wypowiedzi członków Fed, które sugerują, iż we wrześniu raczej nie dojdzie w USA do zacieśnienia polityki monetarnej w. Kolejny dzień zniżkowały ceny ropy.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 1,41 proc. i wyniósł 18.066,75 pkt.

S&P 500 spadł o 1,48 proc. do 2.127,02 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 1,09 proc. do 5.155,25 pkt.

- Wróciliśmy do świata zmienności, co nie powinno być zaskoczeniem, gdyż są obawy o Fed i spadające ceny surowców - powiedziała Kate Warne, strateg inwestycyjny z Edward Jones.

Największe spadki w USA dotknęły we wtorek spółki z branży paliwowej, telekomunikacyjnej oraz finansowej.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones mocno zyskiwał Apple, po dobrych danych o sprzedaży nowego modelu telefonu iPhone 7.

W centrum uwagi inwestorów w USA znajdowały się ostatnie przed przyszłotygodniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej wypowiedzi członków Fed.

- Przytłumiona inflacja" oraz niepewny rozwój sytuacji gospodarczej doradza rozwagę w zakończeniu akomodacji w polityce monetarnej - powiedziała w poniedziałek wieczorem Lael Brainard, członkini Rady Gubernatorów Fed, posiadająca prawo głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku. Od wtorku, do momentu zakończenia posiedzenia Fed 21 września, jej członków obowiązuje cisza medialna.

W reakcji na słowa Brainard do 22 proc. spadło wyceniane przez kontrakty terminowe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu, według obliczeń agencji Bloomberg. Implikowane prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu spadło do 54 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie wsparcie dla branż energochłonnych

Polski przemysł ma mocne fundamenty, ale świat się zmienia, dlatego uruchamiamy wsparcie dla branż energochłonnych: dopłaty do cen energii i inwestycje w transformację energetyczną - poinformował w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Domański: Zmiana klasyfikacji Polski na rynek rozwinięty

Zmiana klasyfikacji Polski przez S&P DJI z rynku rozwijającego się na rynek rozwinięty to potwierdzenie rosnącej pozycji naszego kraju - ocenił w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Płace i zatrudnienie w lipcu 2026. GUS prezentuje nowe dane

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lipcu 2026 r. 9509,02 zł, co oznacza wzrost o 6,8% rok do roku i o 1,1% w porównaniu z czerwcem. Jednocześnie przeciętne zatrudnienie w tym sektorze wyniosło około 6,4 mln etatów (6,379 mln), rosnąc o 0,1% miesiąc do miesiąca, ale spadając o 0,8% w ujęciu rocznym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.