Na Wall Street powrót wzrostów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 3,76 pkt. (0,03 proc.) do 14.455,82 pkt.

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wtorkowa (28 stycznia) sesja na Wall Street przyniosła powrót wzrostów po kilku nerwowych dniach. Inwestorzy ponownie skupili swoją uwagę na danych makro z amerykańskiej gospodarki i na wynikach kwartalnych spółek, odsuwając nieco na bok problemy rynków wschodzących.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,66 proc., do 15.942,80 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,61 proc. i wyniósł 1.792,50 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,35 proc., do 4.097,96 pkt.

Po kilku nerwowych dniach, gdy uwaga skupiona była przede wszystkim na problemach rynków wschodzących, we wtorek inwestorzy mogli przyjrzeć się sporej porcji najnowszych danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w styczniu 2014 roku do 80,7 pkt. z 77,5 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 78,0 punktów.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w listopadzie o 13,71 proc. rdr i wyniósł 165,8 punktów. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 13,61 proc. rdr. Analitycy spodziewali się, że w listopadzie indeks wzrośnie o 13,8 proc. rdr.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu spadły mdm o 4,3 proc., po tym jak w listopadzie wzrosły o 2,6 proc. mdm po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w grudniu wzrosną o 1,8 proc.

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Fed, na którym zdecyduje się przyszłość programu luzowania ilościowego. Rynek oczekuje, że Fed zdecyduje się na nim na organiczenie miesięcznej skali skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego o 10 mld . Amerykański bank centralny obecnie skupuje miesięcznie aktywa warte 75 mld USD, w tym obligacje skarbowe warte 40 mld USD oraz obligacje MBS za 35 mld USD.

Apple, jeszcze niedawno największa na świecie spółka pod względem kapitalizacji giełdowej, w poniedziałek po sesji przedstawiła wyniki za czwarty kwartał roku obrotowego. Wyniki okazały się lepsze od oczekiwań, mocno rozczarowały jednak jej prognozy na nadchodzący kwartał oraz wyniki sprzedaży iPhonów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracę ma znaleźć nawet 500 osób. Jelcz rekrutuje do zakładu w Raciborzu

Trwa rekrutacja do raciborskiej fabryki Jelcza. Poszukiwani są specjaliści na różne stanowiska.

Na Wall Street małe zmiany, rynek czekał na wyniki Nvidii

Środa na Wall Street zakończyła się małymi zmianami głównych indeksów. W centrum uwagi inwestorów były najnowsze dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Rynek czekał też na publikację wyników kwartalnych przez Nvidię, co nastąpi po zamknięciu sesji.

Państwowy gigant chce kontynuować podwyższanie kapitału zakładowego

Grupa Azoty chce kontynuować proces podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję do około 33,7 mln akcji - poinformowała w środę Grupa. Wiceprezes Azotów Jacek Podgórski wskazał, że emisja jest częścią szerszego planu odbudowy stabilności finansowej Grupy.

Domański o G20: Polska powinna współtworzyć zasady światowego porządku

Minister finansów i gospodarki Andrzej Domański ocenił w środę, że Polska powinna współtworzyć zasady światowego porządku. Jak podkreślił, szansą na to jest uczestnictwo naszego kraju w pracach grupy G20 także w nadchodzących latach, o co zabieg rząd.