Górnictwo: Na świecie drożeją - węgiel koksowy, miedź i ropa naftowa

fot: Materiały prasowe

Na giełdzie w Warszawie jest obecnie notowanych łącznie niemal 900 spółek - 455 na głównym parkiecie GPW oraz 439 na alternatywnym rynku NewConnect

fot: Materiały prasowe

Wciąż drożeją akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jeśli ktoś rok temu nabył je, mógł zarobić na tej transakcji nawet 120 proc. W poniedziałkowe południe 15 lutego br. cena akcji JSW plasowała się powyżej 40 zł (40,40 zł) i nadal szybowała w górę. Rosły również wyceny akcji LBW Bogdanki. Wyceniano je na 25,40 gr.

Największa dynamika wzrostowa towarzyszy w ostatnich dniach notowaniom KGHM Polska Miedź. Tu notowania akcji utrzymują się na poziomie powyżej 195 zł, a w przeciągu minionych dwunastu miesięcy podrożały one o ponad 100 proc.

Co jest przyczyną wzrostu notować spółek górniczych?

- Na świecie surowce drożeją: węgiel koksowy, miedź i ropa naftowa. Węgiel energetyczny również podrożał. Po szoku, jakim był 2020 r., stan koniunktury światowej poprawia się i to jest powód wzrostu cen zarówno surowców jak i paliw. Dobra jest też kondycja gospodarcza głównego konsumenta, czyli Chin – i w tych czynnikach upatruję wspomniane wzrosty spółek wydobywczych na giełdach – mówi Bartosz Kulesza, analityk w Centralnym Domu Maklerskim Pekao S.A.

Jego zdaniem węgiel koksowy będzie jeszcze drożał wraz ze zwyżkami cen innych paliw.

- Co do węgla energetycznego, to już nie jestem takim optymistą. Pamiętajmy, że nad tym surowcem wisi odium ekologiczne. Ponadto miks energetyczny, chcąc nie chcąc, także w Polsce, przesuwa się w kierunku zielonych technologii, albo gazu – tłumaczy dalej Bartosz Kulesza.

O ile w ub.r. ceny akcji JSW rosły w przekonaniu, że firma ta otrzyma mocne wsparcie, to obecnie – zdaniem analityków – grają już rolę czynniki rynkowe, a więc ceny głównego produktu, jakim jest w tym przypadku węgiel koksowy.

Z kolei na cenę akcji KGHM mają wpływ rosnące ceny miedzi. Jako niespodziankę analitycy odbierają natomiast wzrost cen LWB Bogdanka. Nie jest wykluczone, że ten trend związany jest po części z zapowiedzią wydzielenia aktywów węglowych do osobnego podmiotu, a poniekąd także środową (10 nm.) wypowiedzią wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia że „jeśli uda się rozpocząć działalność Bogdanki w zakresie wydobycia węgla koksowego, to ta część działalności nie będzie objęta umową społeczną, która dotyczy wychodzenia z węgla energetycznego”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.