Na stacji kolejowej Katowice rozpoczyna się przebudowa peronu 1

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dzieci będą mogły bezpłatnie podróżować w drugiej klasie wszystkich pociągów PKP Intercity

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na stacji kolejowej Katowice rozpoczyna się przebudowa peronu 1 - wynika z informacji inwestora, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W czwartek peron ten wyłączono z obsługi; pasażerowie będą w najbliższym czasie korzystać z trzech pozostałych peronów.

Chodzi o część prac kluczowego zamówienia w ramach przebudowy połączenia kolejowego od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach. Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zakładana jest rozbudowa linii kolejowych z dwóch do czterech torów - pod kątem oddzielenia ruchu aglomeracyjnego i tworzenia Kolei Metropolitalnej.

Podpisany na początku kwietnia br. kontrakt PLK z konsorcjum Torpol-Intop za 4,184 mld zł brutto (ok. 3,4 mld zł netto) obejmuje m.in. rozbudowę połączenia Katowice Szopienice Południowe - Katowice - Katowice Piotrowice, przebudowę głównej stacji Katowice, remonty kilku istniejących przystanków i budowę trzech nowych.

Zgodnie z uzgodnionym przez PLK i samorząd Katowic harmonogramem, od 9 września zamykane są na czas rozbiórki i odbudowy kolejne wiadukty kolejowe w mieście; łącznie ma to dotyczyć 14 obiektów. Choć wprowadzono już część zmian w kolejowym rozkładzie jazdy, dotąd fizycznie roboty nie obejmowały samego dworca Katowice, funkcjonującego w obecnym kształcie od 2012 r.

Od przebudowy peronu 1 rozpoczynamy prace na stacji Katowice. W pierwszej kolejności wykonane będą roboty rozbiórkowe. Zaplanowano demontaż ścianek peronowych i nawierzchni - przekazały PLK w informacji prasowej. Po tym etapie rozpocznie się budowa nowego, dłuższego peronu. Docelowo obiekt zostanie wydłużony do ok. 300 m, głównie w stronę ul. św. Jana. Dzięki temu, przy jednym peronie będą mogły zatrzymywać się dwa pociągi, co zwiększy przepustowość stacji Katowice - zaznaczył zarządca kolejowej infrastruktury.

W czasie przebudowy peronu 1 pasażerowie mają korzystać z pozostałych trzech peronów na stacji. Prosimy podróżnych o śledzenie informacji na wyświetlaczach oraz o słuchanie komunikatów głosowych - zaapelowały PLK. Na początku 2025 r., po zakończeniu prac i udostępnieniu części peronu 1, prace mają rozpocząć się na peronie 2.

W opisie planowanych zmian na stacji Katowice inwestor przekazał, że docelowo tunel dla pieszych pod peronem 4 zostanie wydłużony i połączony bezpośrednio z ul. św. Jana, a pozostałe przejścia pod torami pozostaną bez zmian. Wiata nad czterema peronami nie będzie przebudowywana. Nowe zadaszenie zyska peron 5, który zostanie odbudowany i wyposażony w pochylnię i windę.

Ponadto, wyposażenie przebudowywanego dworca obejmie nowe tablice informacyjne, oświetlenie i nagłośnienie oraz ławki. Stacja pozostanie dostosowana do obsługi wszystkich podróżnych, także z ograniczoną możliwością poruszania się. Zamontowane zostaną nowe windy.

Przebudowa połączenia Katowice Szopienice Południowe - Katowice - Katowice Piotrowice jest największą częścią przedsięwzięcia PKP PLK: Prace na podstawowych ciągach pasażerskich na obszarze Śląska, etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice. Jest ono wsparte środkami unijnego instrumentu finansowego Łącząc Europę (CEF - Connecting Europe Facility).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czyste powietrze na wyciągnięcie ręki

Reforma programu Czyste Powietrze uporządkowała zasady wsparcia i wprowadziła rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo beneficjentów.

Więcej pociągów, łatwiejsze podróże. PKP Intercity integruje się z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią

Od 1 sierpnia mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą korzystać z dużych udogodnień w codziennych dojazdach. To efekt porozumienia pomiędzy GZM a PKP Intercity, w ramach którego 30-dniowe Metrobilety będą honorowane na pokładach pociągów krajowego przewoźnika.

Z pociągu Kolei Śląskich nad wodę – często to zaledwie kilka kroków

Wracają upały. Plaża w Goczałkowicach-Zdroju i kąpielisko Pogoria to miejsca, do których można dotrzeć niemal prosto z pociągu. Koleje Śląskie zachęcają do wakacyjnych wycieczek nad wodę specjalną ofertą i przypominają, że udany wypoczynek zaczyna się od bezpiecznej podróży, a kończy na odpowiedzialnym zachowaniu nad wodą.

Spółdzielnia energetyczna zaprezentowana podczas wizyty studyjnej w kopalni

Spółdzielnia energetyczna spółki Węglokoks Energia została zaprezentowana podczas wizyty studyjnej JTPeers Exchange w Zabytkowej Kopalni w Jawiszowicach.