Na Śląsku powstaje Centrum Czystych Technologii Węglowych

Kop dosw Barbara

fot: ARC

Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie

fot: ARC

Nowoczesne laboratoria badawcze oraz instalacje podziemnego i naziemnego zgazowania węgla będą głównymi inwestycjami powstającego na Śląsku Centrum Czystych Technologii Węglowych. Projekt ma kosztować 45 mln euro.

\"Przygotowania są już bardzo zaawansowane. Gotowa jest niemal pełna dokumentacja, trwają procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę. Wszystkie dokumenty, wymagane do uzyskania unijnego dofinansowania, będą złożone do grudnia” – zapewnił we wtorek PAP dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW), Marek Ściążko.

Zabrzański instytut, obok Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, jest partnerem projektu, który znalazł się już na liście przedsięwzięć przewidzianych do finansowana z unijnego programu \"Innowacyjna Gospodarka\", w ramach puli będącej pod pieczą resortu nauki. Na razie kilka milionów zł na dokumentację i projekty wyłożyły obie placówki.

Projekt zakłada stworzenie nowoczesnych laboratoriów w Katowicach, stanowiska podziemnego zgazowania węgla w Wyrach k. Mikołowa, na terenie wchodzącej w skład GIG Kopalni Doświadczalnej „Barbara”, a także instalacji do spalania węgla w tlenie oraz zgazowania węgla na potrzeby przemysłu w Zabrzu.

\"Myślimy o stworzeniu instalacji doświadczalnej, nowatorskiej w skali międzynarodowej. Ma ona pomóc w opracowaniu technologii zgazowania węgla i biomasy dla zastosowań przemysłowych, w zakładach o zapotrzebowaniu 50-100 megawatów mocy. Miałoby to zastosowanie np. w przemyśle cementowym, szklarskim czy cegielniach\" – wyjaśnił Ściążko.

Także w Zabrzu mają być prowadzone badania nad technologiami tzw. oxyspalania, czyli spalania węgla w tlenie. Głównym inwestycjom ma towarzyszyć rozbudowa całej infrastruktury badawczej. Dzięki temu śląski ośrodek stanie się centrum badawczym czystych technologii węglowych na skalę europejską. Uruchomienie doświadczalnych instalacji mogłoby nastąpić za ok. cztery lata.

Ściążko przypomniał, że w czerwcu GIG oraz IChPW podpisały memorandum o współpracy z Narodowym Laboratorium Technologii Energetycznych Departamentu Energii USA (NETL). To jedyna taka umowa podpisana przez tę amerykańską instytucję w Polsce. Według dyrektora, bez rozwoju infrastruktury badawczej i doświadczalnej taka współpraca byłaby bardzo utrudniona.

Polscy i amerykańscy naukowcy mają wspólnie podejmować m.in. problemy upłynniania i zgazowania (także podziemnego) węgla oraz współspalania go z innymi paliwami, a także doskonalić czyste technologie spalania tego surowca oraz badać możliwości wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.