Na poziom bezpieczeństwa działalności górniczej wpływ mają także przepisy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wyższy Urząd Górniczy formalnie w sprawie katastrofy w Stonawie nie może nic zrobić. Całość jurysdykcji jest po stronie Czeskiego Urzędu Górniczego - wyjaśnia prezes WUG Adam Mirek

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W Wyższym Urzędzie Górniczym zostało opracowane „Sprawozdanie z działalności urzędów górniczych w 2018 roku”. Wzorem lat ubiegłych działalność urzędów górniczych została ujęta w aspekcie realizacji priorytetowych celów zawartych w „Strategii działania urzędów górniczych na lata 2018-2020”. 

W raporcie przedstawiono roczną pracę urzędów w świetle zadań określonych przepisami prawa. Opisano m.in. działalność administracyjną urzędów górniczych, działalność kontrolną, represyjną, legislacyjną, informacyjną i wydawniczą. 

Odrębne rozdziały poświęcono współpracy urzędów górniczych z organami administracji państwowej i innymi instytucjami publicznymi, współpracy z zagranicą oraz organizacji i zarządzaniu w urzędach górniczych.

Całość sprawozdania uzupełniają informacje dotyczące wypadkowości w górnictwie, a także opis działalności komisji powołanych przez prezesa WUG. 

"Misja Wyższego Urzędu Górniczego to nadzór i kontrola nad ruchem zakładów górniczych od ich powstania aż do końca wykonywanej działalności górniczej. Główne zadania obejmują wiele aspektów działalności górniczej – od bezpieczeństwa i higieny pracy w ruchu zakładów górniczych poczynając, poprzez bezpieczeństwo pożarowe, ratownictwo, gospodarkę złożami kopalin i ochronę środowiska, zapobieganie szkodom, aż po rekultywację terenu po działalności górniczej. Naszym celem jest, aby działalność górnicza była prowadzona bezpiecznie, aby po pracy wszyscy wracali do domów cali i zdrowi (bo każdy wypadek - to o ten jeden wypadek za dużo), aby emerytura górnicza była wolna od skutków chorób zawodowych, aby – na koniec – działalność górnicza nie degradowała środowiska.

Zdajemy sobie sprawę, że prawidłowy ruch zakładu górniczego, w tym również bezpieczeństwo pracy, zależą od różnych przyczyn: naturalnych, technicznych czy ludzkich. Wiele jednak – i o tym także musimy mówić – zależy od jakości uregulowań prawnych warunkujących prowadzenie robót górniczych. Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady prowadzenia działalności górniczej, jest dziś ustawa – Prawo geologiczne i górnicze z 2011 roku wraz z wydanymi na jej podstawie aktami wykonawczymi. Siedmioletni okres jej stosowania w praktyce pozwala nam wskazać kilka obszarów, w których przepisy prawa można zmienić, ulepszyć, co powinno spowodować poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa działalności górniczej" - napisał we wstępie do sprawozdania prezes WUG dr inż. Adam Mirek. 

Z dokumentem można się zapoznać poniżej. 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ministerstwo Energii o transformacji górnictwa: „Z poszanowaniem pracowników i regionów”

Transformacja górnictwa musi być prowadzona odpowiedzialnie - z poszanowaniem pracowników, mieszkańców i regionów, które przez dziesięciolecia rozwijały się wokół sektora wydobywczego – podkreślają w Ministerstwie Energii podsumowując pierwszy rok działalności resortu.

Była huta cynku, będzie osiedle mieszkaniowe

Na terenie dawnej huty cynku w Katowicach powstanie nowa dzielnica. Ekologiczne osiedle wybudowane zostanie w miejscu, gdzie prowadziły działalność przemysłową Zakłady Metalurgiczne Silesia. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne na temat tego, jak ma wyglądać ten fragment Katowic.

Nowe obwodnice w Śląskiem. GDDKiA prowadzi i planuje inwestycje za setki milionów złotych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kontynuuje budowę obwodnic w województwie śląskim. Najbardziej zaawansowane są prace przy obejściach Kroczyc i Pradeł, trwa także budowa drugiego etapu obwodnicy Poręby i Zawiercia. W przetargu pozostaje ponad 13-kilometrowa obwodnica Szczekocin i Goleniów, a dla kolejnych tras prowadzone są prace przygotowawcze.

Wakacje nie powstrzymały Polaków. Są lipcowe dane GUS o zakupach

Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 3,9 proc. rok do roku, a w porównaniu do czerwca o 2,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.