Na początku lutego posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

fot: Maciej Dorosiński

Ostatni raz Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników obradował w styczniu 2020 r. w Katowicach. Tym razem spotkanie odbędzie się w formule telekonferencji

fot: Maciej Dorosiński

Na 2 lutego zostało wyznaczone wstępnie posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników - podała Rada OPZZ województwa śląskiego, która informacje w tej sprawie otrzymała od Ministerstwa Aktywów Państwowych. Spotkanie ma odbyć się w trybie telekonferencji. 

Przypomnijmy, że o zwołanie zespołu wnioskował 12 stycznia jego współprzewodniczący Wacław Czerkawski, który jest przewodniczym rady OPZZ województwa śląskiego. Wniosek uzasadnił "trudną sytuacją w górnictwie". 

Zespół ostatni raz zebrał się 10 stycznia 2020 r. w Katowicach. Wówczas s Śląskim Urzędzie Wojewódzkim dyskutowano o rosnących zwałach węgla, płacach w górnictwie i polityce klimatycznej. Spotkanie strony społecznej, przedstawicieli rządu i górniczych przedsiębiorców odbyło się po półrocznej przerwie.

W 2020 r. pojawiały się kilka wniosków o zwołanie obrad Zespołu. We wrześniu wniosek o zwołanie obrad w trybie pilnym do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina wystosowali prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej i współprzewodniczący Zespołu Janusz Olszowski oraz Wacław Czerkawski. 

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy Zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 r.

Celem Zespołu jest kontynuowanie trójstronnego dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego – dla zachowania pokoju społecznego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z realizacją celów Zespołu.

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

100 mln zł rocznie dla związków zawodowych w czterech górniczych spółkach

Związki zawodowe w czterech największych spółkach górniczych kosztują prawie 100 mln zł rocznie. Eksperci i część związkowców przekonują, że problemem nie są wynagrodzenia działaczy, lecz rozdrobnienie organizacji i luki w przepisach - czytamy we wtorkowej “Rzeczpospolitej“.

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,93 zł za litr, diesel - 6,45 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,93 zł, benzyny 98 - 6,57 zł, a oleju napędowego - 6,45 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw spadła w porównaniu z poniedziałkiem.

Rząd przyjął Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu

Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Energii. Dokument zakłada m.in. wzrost udziału OZE, rozwój energetyki jądrowej czy modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych w perspektywie do 2040 r.

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.