Na koniec roku instalacje fotowoltaiczne mogą mieć 1500 MW łącznej mocy

fot: Maciej Dorosiński

Wiceminister Michał Kurtyka przypomniał, że szczyt w Katowicach przygotował globalne reguły polityki klimatycznej

fot: Maciej Dorosiński

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce mogą osiągnąć na koniec tego roku łączą moc na poziomie 1500 MW - ocenił w poniedziałek, 25 listopada, minister klimatu Michał Kurtyka podczas II Forum Energetyki Rozproszonej w Krakowie.

Według niego postęp technologiczny i obniżenie kosztów instalacji, głównie fotowoltaicznych, sprzyja dynamicznemu rozwojowi energetyki rozproszonej w naszym kraju.

- Rok temu w grudniu było 200 MW zainstalowanej mocy jeżeli chodzi o panele fotowoltaiczne w Polsce, a na koniec tego roku prawdopodobnie może nawet dobijemy do 1500 MW, a w każdym razie w październiku przekroczyliśmy 1000 MW i jest to bardzo szybko rosnący w tym momencie trend - wskazał Kurtyka podczas konferencji dotyczącej energetyki rozproszonej w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Rozwój energetyki rozproszonej jest także wspierany poprzez klastry energii i spółdzielnie energetyczne. Jak przypomniał Kurtyka, obecnie na kilkaset takich klastrów 66 ma status klastra pilotażowego, przyznany przez Ministerstwo Energii.

- Obecnie mamy 66 takich struktur klastrowych - to wszystko to jest zakumulowana energia ludzka. Jesteśmy zainteresowani tym, żeby w inny sposób tę naszą energetykę układać. To jest potężne aktywo, które jest dzisiaj na wyciągnięcie ręki - ocenił minister klimatu.

Zwrócił też uwagę na spadające ceny i rosnącą dostępność innych form energetyki rozproszonej związanej np. z pompami ciepła czy budownictwem pasywnym.

Prosumentem może być gospodarstwo domowe lub firma, wytwarzająca - np. dzięki instalacji fotowoltaicznej - energię elektryczną na własne potrzeby i sprzedająca nadwyżkę prądu do sieci energetycznej. Wsparcie na uruchamianie umożliwiających to instalacji zapewnia rządowy program "Mój prąd", który przewiduje łączne nakłady rzędu 1 mld zł dla co najmniej 200 tys. takich instalacji. Dofinansowanie może sięgnąć połowy poniesionych kosztów, maksymalnie 5 tys. zł.

W ocenie Kurtyki rozwój energetyki rozproszonej w Polsce podniesie jakość życia obywateli i poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zwiększa także innowacyjność gospodarki, tworzy nowe miejsca pracy i szanse rozwojowe dla polskich firm.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, które kopalnie fedrują najwięcej. Na podium dwa śląskie zakłady

Fundacja Instrat opublikowała najnowsze dane dotyczące wydobycia węgla kamiennego przez kopalnie węgla kamiennego w Polsce. Liderem produkcji niezmiennie jest Bogdanka, na drugim i trzecim miejscu uplasowały się śląskie zakłady.

Na terenie po kopalni powstanie pływalnia. Ogrzeją ją wody dołowe

Na terenie po KWK „Boże Dary” w katowickiej dzielnicy Kostuchna powstanie miejska pływalnia z salą sportową. 

Rentawdowia1

Renta wdowia idzie w górę. Sprawdź, ile zyskasz

Od 1 stycznia 2027 r. zmieni się kluczowy parametr renty wdowiej – udział drugiego świadczenia wzrośnie z 15 do 25 proc., co przełoży się na wyższe comiesięczne wypłaty dla wdów i wdowców. ZUS przypomina, że zmiana nastąpi z urzędu, bez konieczności składania nowych wniosków.

Ponad 1,13 mln cudzoziemców pracuje w Polsce. Większość to Ukraińcy

Na koniec lutego 2026 r. w Polsce pracowało 1 132 400 cudzoziemców – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To o 7,1 proc. (75 tys. osób) więcej niż rok wcześniej i o 1,2 proc. (13,4 tys.) więcej niż na koniec stycznia 2026 r.