Na Jurze powstanie trasaTurystyczna Dolina Wiercicy\"

Jurajskie gminy położone wokół doliny jednej z malowniczych rzek tego regionu - Wiercicy - chcą przyciągać turystów, oferując im coraz lepszą infrastrukturę. W środę, 17 listopada, ich wójtowie podpisali umowę o budowie rowerowo-pieszej trasy "Turystyczna Dolina Wiercicy".

Licząca ponad 55 km trasa pieszo-rowerowa powiedzie z podczęstochowskiego Olsztyna przez m.in. Zrębice, Siedlec, Złoty Potok, Zalesice i Dąbek do miejscowości Święta Anna. Podróżujący nią turyści będą mogli też odpocząć nad uporządkowanym stawem Amerykan w Złotym Potoku i spłynąć kawałek Wiercicą w kajaku.

Jak powiedział wójt koordynującej przedsięwzięcie gminy Janów Adam Markowski, trasa zostanie przygotowana nie tylko pod kątem rowerzystów, ale też amatorów coraz mocniej rozwijanego w okolicy m.in. przez sąsiedni Olsztyn nordic walking.

Na całej trasie pieszo-rowerowej zostanie rozmieszczonych sześć miejsc odpoczynku, z tablicami informacyjnymi i elementami małej architektury. Trasa częściowo wykorzysta już wytyczone odcinki innych szlaków; jednak tam, gdzie np. ich żwirowa nawierzchnia jest zniszczona, zostaną przeprowadzone naprawy.

Janów wykorzysta tu m.in. technikę zastosowaną już w złotopotockim rezerwacie Parkowe, gdzie zbudowana niedawno kilkukilometrowa alejka "Szlak ku źródłom" wymagała akceptacji przyrodników. Gmina wygrodziła tam szlak drewnianymi krawężnikami z desek, między nimi na glebie wysypując żwirek nie wchodzący w reakcję z glebą i otoczeniem.

W ramach projektu, złotopotocki staw Amerykan, popularne miejsce letniego wypoczynku, zostanie uporządkowany i oczyszczony z mułu. Przegrodzi go nowa grobla; nad wodą powstaną dwie plaże piaszczyste i jedna trawiasta - tarasowa. Zabezpieczone zostaną skarpy, wokół znajdą się m.in. ścieżki, pomosty, boiska do siatkówki plażowej i miejsca pod usługi.

Krótki odcinek do spływu kajakowego zostanie wytyczony w dolnej części wpadającej do Warty Wiercicy, na terenie gminy Przyrów. Wyżej, w Złotym Potoku czy Janowie rzeka jest jeszcze zbyt wąska do spływów, a na wysokości miejscowości Ponik częściowo płynie pod ziemią.

W wartym prawie 3 mln zł projekcie uczestniczą 4 jurajskie gminy. Dofinansowanie z unijnych środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego sięgnie ok. 2,4 mln zł. Janów wyłoży 304 tys. zł, Przyrów - 184 tys. zł, Dąbrowa Zielona - 41 tys. zł, a Olsztyn - 40 tys. zł.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.