Hutnictwo: ArcelorMittal Poland realizuje inwestycje pomimo trudnych uwarunkowań ekonomicznych

fot: Witold Gałązka/ARC

W dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland firma zainwestowała w tym roku ponad 720 mln zł w gigantyczny, kompleksowy remont wielkiego pieca nr 2, który pozwoli na pracę instalacji przez kolejne 15 lat

fot: Witold Gałązka/ARC

ArcelorMittal Poland realizuje strategiczne projekty nie tylko modernizacyjne, ale i badawczo-rozwojowe w oddziałach firmy położonych w trzech województwach: śląskim, małopolskim i opolskim. Jak podają służby prasowe koncernu, niektóre z tych projektów to: generalny remont wielkiego pieca nr 2, projekt innowacyjnego gatunku szyny w Dąbrowie Górniczej, nowe instalacje w zdzieszowickiej elektrociepłowni i budowa pieców wodorowych w walcowni zimnej w Krakowie. W sumie inwestycje pochłoną 1,5 mld zł. Ich realizacja  ma podnieść jakość oferowanych produktów oraz poprawić efektywność energetyczną i wydajność instalacji. 

W dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland firma zainwestowała w tym roku ponad 720 mln zł w gigantyczny, kompleksowy remont wielkiego pieca nr 2, który pozwoli na pracę instalacji przez kolejne 15 lat. Modernizacja nie ominęła także zagłębiowskiej wapnialni (ponad 40 mln zł), w której wymieniane są tzw. piece Maerza, oraz linii ciągłego odlewania stali w stalowni (przeszło 180 mln zł). Poza tym spółka realizuje także projekt badawczo-rozwojowy dotyczący nowego gatunku szyny z utwardzoną główką, co pozwoli poszerzyć asortyment szyn oferowanych klientom w kraju i za granicą. Inicjatywa prowadzona dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to koszt ponad 210 mln zł.  

Z kolei w walcowni zimnej krakowskiego oddziału zmodernizowana została wytrawialnia; obecnie trwają prace w wyżarzalni. Firma wybuduje tam  nowe piece wodorowe, które zastąpią dawne instalacje. Koszt wszystkich prac w Krakowie to przeszło 135 mln zł.  

Także zdzieszowicka koksownia ArcelorMittal Poland mogła liczyć w tym roku na zastrzyk gotówki na inwestycje w elektrociepłownię i budowę instalacji odazotowania spalin. Ważne projekty środowiskowe pochłonęły więcej niż 165 mln zł.  

– Świadomi wyzwań, jakie stawia przed nami stale zmieniająca się sytuacja rynkowa i nieoczekiwane wahania koniunktury powodowane zupełnie niespodziewanymi wydarzeniami, jak choćby pandemia, czy wybuch wojny na Ukrainie, stale inwestujemy w te obszary naszej działalności, które pozwalają nam śmiało konkurować na rynku stali i utrzymywać nasze zakłady w dobrej kondycji – podkreśla Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.  

- Olbrzymie nakłady finansowe to nie tylko efekt konieczności wymiany niektórych instalacji na nowe, czy spełnienia rygorystycznych wymogów unijnych dyrektyw. To przede wszystkim silna chęć podnoszenia jakości i wdrażania innowacji produktowych w naszych procesach hutniczych w Polsce, pomimo wyzwań, jakie pojawiają się przed producentami stali w całej Europie – zaznacza Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

– Hutnictwo jest kluczową siłą napędową polskiej gospodarki. My chcemy je rozwijać, tu, nad Wisłą, a przy tym mamy ambicję stać się pionierami w trudnym i kosztownym, ale koniecznym procesie dekarbonizacji – podsumowuje. 

Od początku swojej działalności w Polsce, czyli od 2004 r., ArcelorMittal Poland w swoje zakłady zlokalizowane w sześciu miastach w kraju zainwestował już 10,5 mld zł. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.