Na GPW mocno w górę energetyka

Główne warszawskie indeksy odrobiły część porannych strat i zakończyły wtorkowe notowania między 0,3 a 0,4 pod kreską. Silnymi wzrostami wyróżnił się sektor energetyczny, w szczególności Tauron i PGE, których notowania zyskały po ponad 10 proc.

- Warszawski parkiet odreagował we wtorek, podobnie jak wiele innych rynków, silne wzrosty z ostatnich tygodni, a indeksy na świecie zmagają się ze strefami oporu. W przypadku WIG20 jest to 1.850 pkt., a dla S&P500 to przedział 3.200-3.250 pkt. Dla DAX są to okolice poziomu 12.800 pkt. który w połowie lat 2017 oraz 2018 był punktem zwrotnym, po którym nastąpiły spadki. O tym, czy ta historia powtórzy się po raz trzeci, będzie w najbliższych dniach decydować siła sprzedających, a pokusa do realizacji zysków jest dość spora - powiedział PAP Biznes analityk DM Banku BPS, Artur Wizner.

Analityk zwrócił uwagę na wysokie obroty towarzyszące spadkom WIG20 na początku wtorkowych notowań, które mogą sprzyjać podaży.

- Na uwagę zasługują silne wzrosty PGE i Tauronu - obie spółki zyskały po ponad 10 proc. CD Projekt wzrostem o 4 proc. pokazuje, że nie zamierza zbyt daleko oddalać się od szczytów. Z kolei sektor bankowy skorygował dość mocne wzrosty z ostatnich dni, w szczególności Pekao i Santander - dodał.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,31 proc. do 1.835,59 pkt., WIG zniżkował o 0,32 proc. do 51.289,49 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,31 proc. do 3.587,66 pkt., a sWIG80 spadł o 0,42 proc. do 13.047,89 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.426 mln zł, z czego 1.175 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

W pierwszej godzinie handlu WIG20 stracił około 40 punktów i przez pierwszą połowę dnia pozostawał około 1,5 proc. pod kreską. W drugiej połowie dnia spadki zaczęły słabnąć, głównie za sprawą mocnych wzrostów spółek energetycznych i indeks zamknął notowania z 0,3 proc. stratą.

W chwili zamknięcia warszawskich notowań niemiecki DAX tracił około 1,5 proc., a amerykański S&P 500 zniżkował o 0,7 proc.

W WIG20 najmocniej rosły Tauron - o 13,5 proc. i PGE - o 11 proc.

- Na krajowym rynku trwa widziana już w poprzednich tygodniach poprawa sentymentu wobec spółek energetycznych, wywołana zapowiedziami o możliwym odciążeniu sektora od węgla. Zapalnikiem wtorkowych wzrostów mógł być opublikowany przed rozpoczęciem notowań artykuł o potencjalnym wydzieleniu kopalń z bilansów PGE i Tauronu. W przypadku Tauronu kopalnie te ciążą spółce dużo mocniej, niż jej elektrownie węglowe. Sektor energetyczny w Polsce wyceniany był z potężnym dyskontem i teraz przy braku realizacji ryzyka korporacyjnego w postaci zaangażowania w górnictwo, to dyskonto jest znoszone - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BDM Krystian Brymora.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zaslepka

PKP Intercity: mogą występować zakłócenia w sprzedaży biletów przez internet

PKP Intercity poinformowało o zakłóceniach w systemie sprzedaży biletów przez internet. Podróżni, którzy przez awarię nie mogli kupić biletów, mogą to zrobić już w pociągu, bez dodatkowej opłaty, lub w kasie na dworcu.

Inżynier pilnie poszukiwany, by skorzystać na boomie w branży półprzewodników

Światowa branża półprzewodników do 2030 r. będzie potrzebować ok. milion dodatkowych specjalistów, w tym ponad 100 tys. inżynierów w Europie - wynika z opublikowanego w piątek raportu ManpowerGroup. Polska powinna mocniej postawić na kształcenie takich pracowników - uważają eksperci firmy.

W kwietniu tempo wzrostu płac było najniższe od września 2023 r.

W kwietniu wynagrodzenia w ujęciu realnym nadal rosły, jednak tempo ich wzrostu było najniższe od września 2023 r. - napisali ekonomiści PKO BP w czwartkowym komentarzu do danych GUS.

Wzrost cen energii i surowców może ograniczyć skalę poprawy w przemyśle

Wyższe ceny energii i surowców, które zostały wywołane przez wojnę w Zatoce Perskiej, uderzą w branże energochłonne, co może ograniczać skalę poprawy w całym przemyśle - napisali ekonomiści banku PKO BP w komentarzu do danych GUS.