Na giełdach w Europie mieszane nastroje

Na europejskich giełdach mieszane nastroje. W centrum uwagi rynków znajduje się środowa publikację minutes FOMC i protokół z czerwcowego posiedzenia EBC, który zostanie opublikowany o godz. 13.30.

Ceny ropy zwyżkują o ponad 1 proc. po kilku spadkowych sesjach, umacnia się amerykański dolar.

W czwartek w centrum uwagi rynków znajdują się banki centralne, w tym publikacja zapisu z czerwcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, która planowana jest na godz. 13.30.

Przy okazji publikacji minutek inwestorzy będą szukać ewentualnych wskazówek co do strategii wyjścia z polityki QE. Istotny dla uczestników rynku będzie również przebieg dyskusji na temat inflacji i skłonności Rady Prezesów do tolerancji słabszych odczytów w krótkim terminie.

Wcześniej, o godz. 12.00 publicznie głos zabierze Peter Praet, wpływowy członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Podczas wtorkowego wystąpienia, Praet ocenił, że "misja EBC nie została zakończona", a inflacja potrzebuje czasu, by wzrosnąć do celu (blisko lecz poniżej 2 proc.).

Tymczasem na rynek spłynęły już dane z Niemiec. Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w maju o 1 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 1,9 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 2,2 proc. po korekcie z -2,1 proc. przed korektą.

W ujęciu rdr zamówienia wzrosły o 3,7 proc., po wzroście poprzednio o 3,3 proc., po korekcie z +3,5 proc. przed korektą - podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 4,5 proc.

Inwestorzy z uwagą śledzą też wydarzenia geopolityczne.

Na Bliskim Wschodzie, cztery kraje arabskie zdecydowały się nie zwiększać zakresu sankcji wobec Kataru, ale oceniły, że list z odpowiedzią przesłany przez Katar był "negatywny".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

Saługa: Naszą ambicją jest, żeby przemysł nadal był na Śląsku

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa stwierdził, że śląski przemysł musi dostosować się do pędzącego świata.

Huta Częstochowa zakończyła remonty i uruchomiła już produkcję zbrojeniową

Huta Częstochowa zakończyła prowadzone od maja tzw. remonty średnie stalowni oraz walcowni i przywraca pełną produkcję - poinformował  prezes huty Adrian Sienicki. Zaznaczył, że huta uruchomiła już produkcję zbrojeniową.

Studenci w Koksowni Przyjaźń. Zobaczyli mieszankę wsadową i baterie koksownicze

Jaką drogę musi pokonać bryła węgla, aby stała się jednym z najważniejszych surowców dla światowego hutnictwa? Odpowiedź na to pytanie poznawali studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wizyty w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej należącej do JSW Koks.