Na europejskich giełdach spadki

Na europejskich gidach przewaga spadków, ryzyka geopolityczne psują nastroje na rynkach. W centrum uwagi znajdują się odczyty PMI i wieczorna publikacja protokołu z czerwcowego posiedzenia FOMC. W drugiej połowie dnia do gry wracają inwestorzy ze Stanów, którzy we wtorek obchodzili Dzień Niepodległości.

W Europie środa obfitować będzie w finalne odczyty PMI dla usług za czerwiec. Przed południem inwestorzy poznają dane m. in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i całej strefy euro.

Rano inwestorzy poznali już odczyty z Chin przygotowane przez Caixin i Markit Economics. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w czerwcu 51,6 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Z kolei wskaźnik PMI composite wyniósł 51,1 pkt. wobec 51,5 pkt. poprzednio.

Ze spółek, we wtorek po południu Komisja Europejska dała zielone światło dla Włoch do wsparcia finansowego jednego z największych banków kraju, Monte dei Paschi di Siena, w wysokości 5,4 mld euro.

W drugiej połowie dnia na rynek wracają inwestorzy ze Stanów. Poniedziałkowy handel na Wall Street był skrócony, zaś we wtorek giełda w Nowym Yorku była nieczynna - Amerykanie obchodzili święto niepodległości.

Środa jest kolejnym dniem kiedy sytuacja geopolityczna studzi nastroje na globalnych rynkach.

Inwestorzy będą przyglądać się wydarzeniom na Bliskim Wschodzie, gdzie przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Bahrajnu mają spotkać się, aby podjąć decyzję w sprawie kontynuacji sankcji nałożonych na Katar. Państwo zostało oskarżone o wspieranie terroryzmu. Tuż przed spotkaniem, agencja Moody's obniżyła perspektywę Kataru do "negatywnej".

Ponadto, Korea Północna przeprowadziła kolejny test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który może przenosić dużą i ciężką głowicę nuklearną - poinformowała w środę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. We wtorek Korea Płn. ogłosiła, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

Na rynku walutowym eurodolar utrzymuje się na stabilnym poziomie - ok. godz. 9.30 para EUR/USD jest kwotowana w okolicach 1,1365, tj. znajduje się blisko poziomu notowanego we wtorek wieczorem.

Amerykański dolar umacnia się natomiast wobec japońskiego jena. Kurs USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do ok. 113,25.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.