Kopalnia poligonem projektu badawczego

fot: Maciej Dorosiński

Zadanie badawcze realizowane w kopalni Mysłowice- Wesoła, wycenione przez nadzorujące je Ministerstwo Środowiska na 24 mln zł, finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

fot: Maciej Dorosiński

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Metoda wstępnego odmetanowania otworami z powierzchni ma zostać w najbliższych latach eksperymentalnie wdrożona w silnie metanonośnym pokładzie 501 w partii Az kopalni Mysłowice-Wesoła. Przygotowaniem projektu zajmuje się Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego.

Zadanie badawcze, wycenione przez nadzorujące je Ministerstwo Środowiska na 24 mln zł, finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Skrępowany postęp
W kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego wydobycie biegnie aktualnie 18 ścianami. Co trzecia jest prowadzona w najwyższej, IV kategorii zagrożenia metanowego.

- Trzy ściany są prowadzone w warunkach wymuszających ograniczony postęp eksploatacji i w kolejnych latach ich liczba będzie się sukcesywnie zwiększać. O skali problemu świadczy przykład jednej z nich, w której możliwy dobowy postęp 6 metrów trzeba zredukować do 2 metrów. Tym samym w takiej proporcji spada wydobycie - informuje Grzegorz Plonka, główny specjalista w KHW.

Realizowany przez PIG-PIB projekt nosi nazwę "Przedeksploatacyjne odmetanowanie pokładów węgla otworami powierzchniowymi - ocena zastosowania w warunkach złożowych i górniczych Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wraz z odwierceniem otworu badawczego".

- Jego celem jest doświadczalne - poprzez wykonanie otworu badawczego - określenie warunków przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla wraz z odzyskiem metanu powierzchniowymi otworami wiertniczymi w rejonach czynnych kopalń z analizą możliwości zastosowania hydraulicznego szczelinowania pokładów węgla - wyjaśnia Janusz Jureczka z Instytutu.

W marcu przyszłego roku ma zostać zwieńczony I etap, czyli studium wykonalności, oraz pełne opracowanie logistyczne i badawcze w zakresie przygotowań do odwiercenia otworu, łącznie ze sporządzeniem projektu robót geologicznych. Do września 2014 roku ma zostać zakończony II etap projektu, obejmujący już odwiercenie i udokumentowanie otworu badawczego w celu oceny przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla z zastosowaniem szczelinowania hydraulicznego.

Beneficjentem nie tylko górnictwo
Kolejny etap - już poza finansowaniem ze środków NFOŚiGW - miałoby rozpocząć przejęcie otworu badawczego przez spółkę węglową. Byłby to - w przypadku pozytywnych wyników dwóch poprzednich - wstęp do kontynuacji produkcyjnych już testów do wyczerpania gazu oraz przystąpienia do eksploatacji odmetanowanej partii pokładu. W prognozach PIG-PIB mówi się o latach 2015-2018.

Zdaniem Janusza Jureczki, te całkowicie nowe w skali kraju doświadczenia mogą utorować drogę do eksploatacji metanu w skali przemysłowej i związanej z odmetanowaniem poprawy bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych. Byłyby też okazją do ekonomicznych porównań dwóch (tradycyjnej i eksperymentalnej) metod odmetanowania. Jureczka podkreśla przy tym, że beneficjentem wyników prac w ramach projektu będzie nie tylko sektor górnictwa węgla kamiennego, lecz także Ministerstwo Środowiska oraz inne agendy rządowe. Dla instytucji państwa byłyby istotnym przyczynkiem do uwzględniania w polityce energetycznej możliwości pozyskiwania tą metodą metanu w skali przemysłowej. Oczywistym walorem wdrożenia przedeksploatacyjnego ujmowania tego gazu otworami z powierzchni byłoby wreszcie zmniejszenie jego emisji do atmosfery z kopalnianych szybów.

Bezpieczeństwo i czysta energia
Odmienne aspekty, związane z powodzeniem eksperymentu, wskazuje dr Grzegorz Plonka. W odmetanowaniu wstępnym widzi przede wszystkim większe bezpieczeństwo prowadzenia ścian i wyrobisk, ale także - w następstwie niższych kosztów profilaktyki metanowej oraz intensywniejszego wykorzystania maszyn i urządzeń - obniżenie kosztów działalności górniczej.

- W odmetanowaniu otworami z powierzchni należy upatrywać przyszłość dla eksploatacji złóż głębokich i silnie metanonośnych. Mielibyśmy również atrakcyjne źródło pozyskania czystej energii z ujętego w ten sposób metanu - konkluduje Grzegorz Plonka.

W galerii: kopalnia Mysłowice-Wesoła należąca do Katowickiego Holdingu Węglowego. Mysłowice, 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.