Mysłowice: lobbują na rzecz górnictwa

fot: ARC

Niech się komuś nie wydaje, że jak młodzi, to... Mają pełną świadomość, że to co jednym podoba się, innym już niekoniecznie...

fot: ARC

Jakub Nowak oraz jego koledzy Wojtek, Artur i Sebastian - nazywają się "nieformalną grupą młodych mieszkańców Mysłowic, która chce powrotu do górniczej tożsamości miasta". I dlatego lobbują za spółką Brzezinka.

- Nie chcemy się chwalić, ale jako jedni z pierwszych zaczęliśmy zadawać pytania przedstawicielom Brzezinki. Jaką eksploatację planują? Gdzie będzie siedziba spółki? Spółka Brzezinka, która planuje wydobywać węgiel pod Mysłowicami ma do zaproponowania, m.in. 500 miejsc pracy i wpływy do budżetu miasta - podkreślają lokalni lobbyści.

Zbierają podpisy za budową kopalni. Na razie czynią to w swojej dzielnicy, Brzezince. Na liście mają już 3 tys. podpisów z "TAK DLA KOPALNI". Zamierzają objąć akcją całe Mysłowice. Tysięcy!

- Jesteśmy zdeterminowani, bo w mieście brakuje miejsc pracy i pieniędzy na inwestycje. Wierzymy, że dzięki nowej kopalni, którą chce wybudować Spółka Brzezinka, poprawi się i jedno i drugie. Działamy również na Facebooku - www.facebook.com/takdlanowejkopalni Liczba odwiedzających nasz profil powiększa się z dnia na dzień. Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy! Otrzymujemy wiele sygnałów poparcia, zwłaszcza od naszych rówieśników, ale nie tylko, również od osób starszych.

Niech się komuś nie wydaje, że jak młodzi, to... Mają pełną świadomość, że to co jednym podoba się, innym już niekoniecznie. Dlatego, na początku lutego odwiedzili biuro spółki Brzezinka w Mysłowicach i zapytali się o gwarancje bezpieczeństwa, o system eksploatacji.

- W bardzo rzeczowej rozmowie usłyszeliśmy kilka ważnych zdań. Przede wszystkim eksploatacja górnicza planowanej kopalni ma odbywać się systemem chodnikowym z filarami ochronnymi i z zastosowaniem podsadzki hydraulicznej. Taka metoda gwarantuje, że na powierzchni nie wydarzy nic złego. Maksymalne nachylenia, jakie mogą wystąpić to 5 milimetrów na 10 metrach w ciągu 30 lat prowadzonego wydobycia, zaś osiadania w ciągu 30 lat nie przekroczą wartości 48 cm. Wszystkie te dane klasyfikują planowaną przez Brzezinkę eksploatacje w połowie wartości I kategorii odkształceń! Nie są to dane wyjęte z sufitu. To informacje potwierdzone przez ekspertów górniczych - tłumaczy Jakub Nowak.

Za sobą mają spotkanie z władzami Mysłowic. Nawet poczuli się mile zaskoczeni postawą miejskiej władzy. Nada zamierzają zbierać podpisy na liście poparcia i przekonywać mieszkańców Mysłowic do tej koncepcji.

Najwcześniej w 2016 r. spółka Brzezinka może otrzymać koncesję na wydobycie węgla zalegającego pod dzielnicą Mysłowic o tej samej nazwie. Firma wykonała już próbne odwierty. Ewentualna budowa upadowej kopalni budzi w lokalnym środowisku kontrowersje. Jakub Nowak i jego koledzy przekonują ludzi, że obawy przed kopalnią i skutkami jej działalności są na wyrost.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.