Muzyka Chopina będzie rozbrzmiewać w Wieliczce

Fryderyk Chopin trafi do Wieliczki. Jego muzykę będzie można słuchać w kopalni soli za sprawą projektu „Solny Nokturn - Wieliczka 2010”. Jak dowiedział się portal nettg.pl z informacji Działu Marketingu i PR Kopalni Soli „Wieliczka” - Trasa Turystyczna, pierwszy koncert pod nazwą: „Chopin kameralnie” odbędzie 17 lipca w „Komorze Długosza”.


Związki Chopina z Wieliczką zaczęły się od podpisu 19-letniego kompozytora w księdze zwiedzających kopalnię soli pod datą 24 lipca 1829 roku. Znajduje się ona w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich.

 

Fakt ten stał się inspiracją dla powstania projektu „Solny Nokturn - Wieliczka 2010”, przygotowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Kopalnię Soli Wieliczka oraz Polskie Towarzystwo Straussowskie. Dominować w nim będzie oczywiście muzyka mistrza, ale projekt obejmuje także rzeźbę i wystawę - warto podkreślić, że do realizacji projektu zaproszono uznanych twórców: prof. Bronisława Chromego, Andrzeja Jagodzińskiego, Kevina Kennera, Waldemara Malickiego i Jerzego Sobeńko. Wielickie koncerty muzyki Fryderyka Chopina wyróżnia ze wszystkich na świecie to, że jako jedyne będą wykonywane w solnych podziemiach - miejscu o niepowtarzalnym klimacie i scenerii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nocna Szychta z wąskotorówką w ostatni weekend wakacji

Już w piątek 28 sierpnia o 19:20 rozpocznie się Nocna Szychta, czyli wieczorno-nocna przejażdżka koleją wąskotorową. W ostatni weekend wakacji innych atrakcji, które przygotowały Górnośląskie Koleje Wąskotorowe też nie zabraknie.

Od Jana Wyżykowskiego do KGHM. Jak powstawało pierwsze polskie zagłębie miedziowe?

To był prawdziwy przełom. 23 marca 1957 roku cztery rdzenie wiertnicze z okolic Sieroszowic zmieniły los Dolnego Śląska i całej Polski – potwierdziły obecność chalkozynu i dały początek Legnicko‑Głogowskiemu Okręgowi Miedziowemu (LGOM) oraz KGHM Polska Miedź. W ciągu kilkunastu lat „z niczego” wyrosło wielkie zagłębie wydobywczo‑hutnicze.

Mija 46. rocznica rozpoczęcia strajku w kopalni Manifest Lipcowy. Pamiętasz jak to było?

Na Śląsku powstaje nowa, energetyczno-górnicza uczelnia – we wrześniu pierwsze zajęcia!

Na siedzibę uniwersytetu wybrano Radzionków, ponieważ – jak podkreślają organizatorzy - to miasto łączy w swojej historii zarówno energetykę, jak i górnictwo. Słynie ponadto z przysłowiowej, śląskiej gościnności.