Muzeum Śląskie: święto zabytków kultury Starego Kontynentu

fot: Krystian Krawczyk

Kultura hip-hopu była bardzo popularna wśród górników. Teraz mają szansę współtworzyć wystawę w Muzeum Śląskim

fot: Krystian Krawczyk

Muzeum Śląskie zaprasza na największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu – Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD). W weekend, 8 i 9 września, uczestnicy m.in. spotkają się z wyjątkowymi dziełami sztuki oraz eksponatami – bezpośrednimi świadkami historii, a także wezmą udział w kostiumowych warsztatach rodzinnych. Bilety do Muzeum Śląskiego w tych dniach kosztują jedynie 1 zł - poinformował potral netTG.pl Paweł Świerczek z Działu Promocji.  

W Muzeum Śląskim większość wydarzeń w ramach EDD zaplanowano na sobotę, 8 września. Zapraszamy tego dnia do przyjrzenia się licznie reprezentowanym w muzealnej kolekcji dziełom powstałym w latach 1918–1939 – w okresie burzliwych przemian, również artystycznych. Oprowadzanie tematyczne pt. „Szlakiem dwudziestolecia” odbędzie się o godz. 11.00. Z kolei w godz. 12.00–19.00 opowiemy o losach przedwojennego gmachu Muzeum Śląskiego i jego gwałtownie przerwanej historii. Zapraszamy również na warsztaty rodzinne pt. „W co ubrać Wolność?”, które odbędą się wśród makiet i kostiumów prezentowanych na wystawie Laboratorium przestrzeni teatralnych (początek o godz. 11.30), a także na warsztaty „Pejzaż polski” w Galerii sztuki polskiej 1800–1945, podczas których będzie okazja do stworzenia własnego pejzażu (początek o godz. 15.00). 

Z kolei podczas spotkania „Niezwykłe historie zwykłych przedmiotów” historycy z Muzeum Śląskiego opowiedzą o wyjątkowych eksponatach związanych z I wojną światową oraz procesem odzyskiwania wolności w roku 1918. Będą to wyprodukowana w wytwórni Syrena-Electro na przełomie lat 1933/34 gramofonowa płyta szelakowa z nagraniem „Hymnu Powstańców Śląskich”, karabiny Mauser wz. 89 i Gewehr wz. 88, a także mundur pruskiego kolejarza. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę o godz. 11.00 i 16.00 zapraszamy na „Byzuch u Ferdynanda”, czyli oprowadzanie po obiektach pokopalnianych i budynku administracyjnym, w trakcie którego można zapoznać się z historią kopalni „Katowice” (dawniej „Ferdynand”) oraz Muzeum Śląskiego.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Są organizowane przez Radę Europy co roku we wrześniu, począwszy od 1991 roku, w Polsce – od 1993 roku. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Hasło tegorocznej edycji: „Niepodległa dla wszystkich” jest związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na poszczególne wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na temat programu EDD w Muzeum Śląskim znajdują się na stronie www.muzeumslaskie.pl - informuje Paweł Świerczek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zawody wędkarskie. Brawa dla górników!

Zakończyły się dwudniowe 21. Mistrzostwa Polski Górników w Wędkarstwie Feederowym. Zorganizował je Związek Zawodowy Górników w Polsce. Świetnie poszło górnikom-wędkarzom z LW Bogdanka.

Książka na weekend: „Spotkajmy się, kiedy będzie ładna pogoda”

Zapewne koreańska literatura jest rzadkością wśród naszych czytelniczych wyborów. A szkoda. Bo warto „wziąć na warsztat” książkę, której akcja dzieje się w odległym kraju, zobaczyć, jak funkcjonuje tamtejsze społeczeństwo, co nas łączy, a co dzieli. Książka „Spotkajmy się, kiedy będzie ładna pogoda” jak na dłoni pokazuje relacje między Koreańczykami, przy okazji pochwalając proste rzeczy.

O dziedzictwie pogórniczym w otoczeniu fedrujących kopalń

Obrady ICMUM 2026 stanowiły znakomitą okazję do promocji naszych obiektów muzealnych związanych z górnictwem

Spojrzał górnikom w twarz. Może jesteś wśród nich?

Uznany śląski fotografik Jan Czypionka uwiecznił na zdjęciach wizerunki górników przy pracy. Mało kto trafia w te miejsca z obiektywem. Sesja pod ziemią, przy ostrym świetle lamp na górniczych kaskach, nie należy do łatwych zadań.