Muzealne atrakcje naBarbórkę\"

Z okazji zbliżającej się "Barbórki" Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotowało dla zwiedzających szereg atrakcji, mających wprowadzić gości w atmosferę święta górniczego stanu. W ich ramach odbędą się zajęcia ze sfery edukacji regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem śląskich tradycji górniczych.

 

Pierwszy z programów jakie oferuje muzeum nazywa się "Barbara Święta o górnikach pamięta". Jest on adresowany do przedszkolaków oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez zabrzańską placówkę. W czasie „barbórkowych spotkań” dzieci będą przyjmowane są przez pracowników muzeum przebranych w stroje śląskie i górnicze. Ponadto otrzymają pamiątkowe stemple oraz będą uczestniczyć w pokazach i pogadankach. W programie znajduje się także zwiedzanie fragmentu ekspozycji. W ramach tego cyklu odbędzie się m.in. prezentacja munduru górniczego, skok przez skórę, spotkanie ze Skarbnikiem oraz opowieść o św. Barbarze i św. Kindze.

 

Drugi program nosi nazwę „W świecie księcia Karbo”. Dedykowany jest on dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Na program składają się :krótka historia powstania węgla - zajęcia w ramach multimedialnej wystawy „Tajemnice lasu karbońskiego”, wybuchy w kopalni czyli jak górnicy wyrywali naturze „czarne złoto” – zwiedzanie multimedialnej wystawy „Dzieje techniki w górnictwie polskim oraz niezastąpieni czyli opowieść o rzemieślnikach bez których nie byłoby górnictwa – zajęcia na wystawie „W służbie księcia Karbo”.

 

Powyższe programy będą realizowane w gmachu głównym Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (ul. 3 Maja 19) w okresie od 20 listopada do 17 grudnia br. Cena biletu wynosi 3 zł. Jest możliwość skorzystania z usług przewodnika. Opłata w tym przypadku wynosi 20 zł od grupy. Grupa nie może liczyć więcej niż 30 osób. Zgłoszenia przyjmuje Dział Naukowo-Oświatowy ( tel. 32 271-88-31 w. 38).

 

Barbórkowe atrakcje będą także dostępne w kopalni "Królowa Luiza". Będzie tam realizowany program „Wyprawa w tajemniczy świat podziemi”, który jest dedykowany dla różnych grup wiekowych. W jego ramach odbędzie się podróż podziemną kolejką górniczą oraz wykład na temat maszyn górniczych - kombajn, strug, kruszarka – oko w oko z podziemnymi potworami na usługach górnika. Dla odważnych możliwość wywołania ducha podziemi - Skarbnika.


Bilety w ramach tej oferty kosztują 11 i 9 zł (bilet ulgowy). Koszt przewodnika wynosi 50 zł. Zgłoszenia grup wycieczkowych można składać w Biurze Skansenu Górniczego „Królowa Luiza”, 41-800 Zabrze, ul. Wolności 410, tel. 32 370-11-27.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.