Musimy działać globalnie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Narzekając na kryzys, zapominamy, że polscy producenci maszyn to firmy globalne, o światowej renomie. Nawet przy dobrej koniunkturze, panującej w branży wydobywczej, nasz rynek był za ciasny w stosunku do potencjału, którym dysponują - podkreśla Marek Brzenczek.

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dziennikarz portalu nettg.pl zapytał Marka Brzenczka, prezesa zarządu Polskiej Techniki Górniczej, co sądzi o aktualnej sytuacji na rynku maszyn i urządzeń górniczych.

- Zainteresowanie firm zaplecza górniczego ofertą ekspansji na rynki zewnętrze jest naturalnym efektem naszej aktywności. Polska Technika od ponad 10 lat prowadzi profesjonalną promocję maszyn i urządzeń górniczych na rynkach zagranicznych. Mamy w tej dziedzinie duże doświadczenie i skuteczne instrumenty. Dostatecznie szybko dostrzegliśmy zmieniającą się koniunkturę i spadek zamówień na rynku krajowym. Należało zdecydować się na szybką dywersyfikację źródeł przychodów. Nasze działania stały się jeszcze bardziej widoczne po wygraniu konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Gospodarki w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Uczestniczymy w przygotowaniu oraz realizacji koncepcji branżowego programu promocji w ramach realizowanego przez resort projektu Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych. Konsorcjum Polskie Górnictwo, utworzone przez Krajową Izbę Gospodarczą, Polską Technikę Górniczą oraz Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową, przez 3 lata kompleksowo promuje rodzimą branżę maszyn i urządzeń górniczych w Argentynie, Chile, Chinach, Indiach, Wietnamie, Kazachstanie, Rosji i Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.