Murcki-Staszic: Australijska oferta i zaproszenie do współpracy

Kwk staszic australijczycy seminarium JC

fot: Jerzy Chromik

Matthew Boot z firmy AROA nie wykluczył przeniesienia produkcji systemów wzmocnień do obudowy kotwiowej do Polski

fot: Jerzy Chromik

Biznesmeni z ośmiu australijskich firm zaprezentowali dzisiaj w kopalni ,,Murcki-Staszic" swoje produkty, usługi i technologie. Jednocześnie zapraszali do zaangażowania na rynku australijskim polskich przedsiębiorców i inwestorów. Uczestnicy misji węglowej poznawali też realia naszego górnictwa, przyglądając się eksploatacji ściany podsadzkowej w Ruchu ,,Staszic".

 Zaproszenie Biura Radcy Handlowego Ambasady Australii na spotkanie z uczestnikami misji przyjęli prezesi polskich spółek węglowych, dyrektorzy kopalń, menedżerowie z firm wytwarzających wyposażenie górnicze oraz specjaliści z ośrodków naukowo-badawczych. - Możemy wiele się nauczyć jedni od drugich. Australijskie firmy są zainteresowane nawiązaniem długoletniej współpracy - przekonywał Paul Sanda z Biura Radcy Handlowego. Szczególny oddźwięk - potwierdzony później w kuluarowych już rozmowach - wywołała prezentacja Davida Smitha z Linc Energy, firmy specjalizującej się w czystych technologiach węglowych.

 W Uzbekistanie LE prowadzi podziemną gazyfikację węgla. Eksploatuje również instalację skraplania gazu o wydajności 10 baryłek dziennie, choć aspiruje do uzyskiwania 4 tys. baryłek. Zaprezentowana technologia gazyfikacji jest stosowana w grubych pokładach węgla. Polskich przedsiębiorców ciekawiły zwłaszcza możliwości jej wykorzystania w cienkich i resztkowych partiach pokładów oraz ekonomiczny wymiar procesów zgazowania. - Jestem w Polsce dlatego, że wasz kraj jest bramą do Unii Europejskiej, a przy tym posiada duże zasoby węgla kamiennego i rzetelnych pracowników. Podobnie też, jak Australia, macie ograniczone zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego - wyjaśniał powody uczestnictwa w misji David Smith.

 Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się też prezentacja Lloyda Zenari z Minesite Technologies. Firma specjalizuje się zwłaszcza w systemach podziemnej łączności, w tym w kompleksowych systemach sieci bezprzewodowych, służących do komunikacji między pracownikami pod ziemią, a tymi na powierzchni. - Nasz sprzęt pomaga śledzić znajdujących się pod ziemią ludzi, maszyny i pojazdy - tłumaczył Lloyd Zenari. Wśród zaciekawionych rozwiązaniem bieżącej kontroli ruchu załogi pod ziemią był m. in. Wojciech Dygdała, wiceprezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego ds. produkcji i gospodarz misji. - Każde takie spotkanie jest ważne, ponieważ sprzyja poznawaniu nowych rozwiązań i kierunków w światowym górnictwie - zauważył Dygdała.

 Inną nowinką, zaprezentowaną przez Andrew Garnetta z firmy Supavac, były, zasilane sprężonym powietrzem, pompy do szlamów i wielu innych półpłynnych oraz stałych materiałów. - Nasze pompy mogą m. in. rozwiązać wasz problem pyłu węglowego. Mogą wsysać materiał w formie stałej - zauważył Andrew Garnett. - Najbardziej zaciekawiły mnie pompy do miałów. Są mobilne, nie posiadają części wirujących. Sądzę, że byłyby bardzo przydatne w zakładach przeróbczych i czyszczeniu chodników pod ziemią z rozmaitego dziadostwa - komentował, ilustrujący pracę tych urządzeń, film Jan Billik, dyrektor ds. technicznych Grupy Kopex.

 Już po prezentacji firmy Applied Research of Australia, z jej dyrektorem Matthew Bootem dość długo rozmawiał dyrektor kopalni ,,Murcki-Staszic", Zbigniew Gach. Interesowały go, wykonane z włókien szklanych, systemy wzmocnień obudowy kotwiowej. Oprócz ciekawości ich walorów technicznych i wytrzymałościowych dyrektor Gach dopytywał również o ceny tego sprzętu. W odpowiedzi Matthew Bot zauważył, że przy dużym zainteresowaniu oferty AROA w polskim górnictwie, rozważałby możliwość przeniesienia produkcji takich systemów wzmocnień do naszego kraju.

Australia jest największym światowym eksporterem węgla kamiennego. Jest on zarazem najważniejszym towarem eksportowym tego kraju. W latach 2007-2008 zyski z wywozu tego surowca wyniosły około 24 mld dolarów. Szacuje się, że Australia ma dostęp do złóż z zasobami około 39 mld ton węgla, co przy obecnym tempie eksploatacji wystarczy na 95 lat. Największe zasoby tego paliwa znajdują się w stanach Queensland i Nowej Południowej Walii.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.