MSP nie planuje sprzedaży akcji Grupy Lotos emitowanych za walory Petrobaltiku

Platf Baltic Beta lotos pl

fot: lotos.pl

Platforma \"Petrobaltiku\"

fot: lotos.pl

- Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie zamierza obecnie sprzedawać akcji Grupy Lotos, które spółka wyemituje w zamian za obejmowany pakiet udziałów spółki wydobywczej \"Petrobaltic\" - poinformował w środę wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

Według niego, wycena akcji \"Petrobaltiku\" będzie gotowa do końca I kw., a NWZ Lotosu w sprawie nowej emisji odbędzie się w I poł. 2009 r. - Na dzisiaj SP nie zamierza sprzedać akcji Lotosu, które obejmie po podwyższeniu kapitału w zamian za aport w postaci akcji \"Petrobaltiku\" - powiedział Żuk dziennikarzom w kuluarach konferencji Nafta/Chemia 2008 zorganizowanej przez \"Nowy Przemysł\".

Dodał, że obecnie, po przecenie akcji Lotosu na giełdzie, byłby to ruch nieracjonalny. Żuk spodziewa się, że nadzwyczajne walne zgromadzenie Grupy Lotos w sprawie podwyższenia kapitału tej spółki może zostać zwołane jeszcze przed zwyczajnym walnym zgromadzeniem (które z kolei musi rozpocząć się do 30 czerwca 2009 r.)

Wiceminister poinformował też, że tekst umowy Skarbu Państwa z \"Petrobaltikiem\", dotyczący wyceny walorów tej spółki, został wynegocjowany i czeka na akceptację działu prawnego MSP. Żuk zaznaczył, że będzie przeprowadzona jedna, wspólna wycena, sfinansowana przez \"Petrobaltic\".

- Jeśli podpiszemy porozumienie w tej sprawie teraz, to na koniec pierwszego kwartału powinniśmy mieć gotową wycenę - powiedział.

Według przedstawianych wiosną planów, MSP liczyło, że jeszcze w tym roku uda się wnieść akcje \"Petrobaltiku\" do Grupy Lotos i sprzedać walory Lotosu po emisji akcji przeznaczonych na pokrycie tego aportu, utrzymując udział Skarbu Państwa na obecnym poziomie.

Sprzedaż tych dodatkowych akcji Lotosu miała nastąpić wkrótce po aporcie. Obecnie Skarb Państwa posiada - pośrednio i bezpośrednio - 58,84 proc. akcji Grupy Lotos. Po operacji wniesienia \"Petrobaltiku\" SP obejmie nowe akcje, dzięki czemu jego udział wzrośnie. Następnie sprzeda taką część pakietu akcji Lotosu, by powrócić do obecnego poziomu udziałów w spółce.

Przyjęty na początku lutego 2007 roku rządowy dokument \"Polityka Rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce\" przewiduje m.in. zbycie na rzecz Grupy Lotos 30,36 proc. akcji \"Petrobaltiku\".

W 2005 roku Grupa Lotos kupiła 69 proc. \"Petrobaltiku\" za ok. 200 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.