MSP: do sprzedaży ZEW Niedzica dojdzie w 2014 roku

Resort skarbu zakłada, że po uporządkowaniu problemów prawnych do końca 2013 r. Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica zostanie przygotowany do prywatyzacji, ale dojdzie do niej prawdopodobnie w 2014 r. - poinformował wiceminister skarbu Tomasz Lenkiewicz.

- ZEW Niedzica jest spółką, w której jest dużo komplikacji prawnych. Konieczna jest współpraca starosty nowotarskiego i wojewody małopolskiego w sprawie uporządkowania wadliwie wniesionego aportu, potrzebujemy też na nowo spojrzeć na spółkę pod kątem jej wyceny i nowych rozporządzeń dotyczących OZE, które będą miały wpływ na wycenę - powiedział PAP Lenkiewicz.

Wiceminister jest spokojny o zainteresowanie inwestorów spółką.

- Jeśli uporamy się z problemami prawnymi, to ZEW Niedzica będzie bardzo ciekawą spółką. Wyłączność negocjacyjną miało czeskie Energo-Pro, ale byli też inni zainteresowani. Wybraliśmy Energo Pro ze względu na cenę i jej pomysły na spółkę - powiedział Lenkiewicz.

- Mamy głosy z rynku, że w momencie, gdy uruchomimy prywatyzację, to 4-5 dużych chętnych zgłosi akces, w tym najprawdopodobniej ponownie Energo-Pro - dodał.

Na początku stycznia Ministerstwo Skarbu Państwo zamknęło bez rozstrzygnięcia proces prywatyzacji ZEW Niedzica. Przedwstępną umowę sprzedaży akcji ZEW Niedzica MSP zawarło w maju 2012 roku z Energo-Pro oraz jej spółką zależną, Cambert Investments.

MSP chciało sprzedać 2 mln 258 tys. 379 akcji imiennych ZEW Niedzica, stanowiących 100 proc. jej kapitału zakładowego.

Resort dopuścił wcześniej do negocjacji w sprawie kupna akcji spółki pięć podmiotów: Energę, Energo-Pro, KGHM II Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, Tauron oraz konsorcjum ZEW Niedzica - Pracownicy, KI Energy oraz Kulczyk Holding.

ZEW Niedzica zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią elektryczną, prowadzeniem gospodarki wodnej oraz utrzymywaniem zbiorników wodnych. Ponadto spółka prowadzi działalność turystyczną, generującą około 6 proc. przychodów.

Zdolność produkcyjna ZEW Niedzicy wyrażona mocą energetyczną kształtuje się na poziomie 98,6 MW, co pozwala uzyskać produkcję roczną około 100 GWh. W skład majątku spółki wchodzą elektrownie wodne: szczytowo-pompowa elektrownia Niedzica z przepływem naturalnym, MEW Sromowce zlokalizowana na rzece Dunajec oraz MEW Łączany i MEW Smolice położone na rzece Wisła powyżej Krakowa. ZEW Niedzica dysponuje również siecią dystrybucji energii elektrycznej średniego i niskiego napięcia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.