Może zabraknąć surowca dla Elektrowni Pątnów

El patnow PAK estakada naweglania poltegor pl

fot: poltegor.pl

Estakada nawęglania w elektrowni Pątnów

fot: poltegor.pl

Ruszyły negocjacje w sprawie cen węgla. Kamienny zdrożeje o minimum 20 proc., brunatny o ok. 10 proc.

Przy dostawach węgla brunatnego problemem jest nie tyle cena, ile wieloletnia gwarancja dostaw – przez to zagrożona jest warta 3 mld zł modernizacja 43-letnich bloków Pątnowa I. Elektrowni grozi wyłączenie. – To czarny scenariusz, ale nie niemożliwy – przyznaje prezes Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin Katarzyna Muszkat. – Kopalnia Konin wypowiedziała umowę, która miała obowiązywać do 2027 r. Staramy się zrozumieć argumenty, że nie ma koncesji na nowe pola, jednak bez gwarancji dostaw żaden bank nie udzieli nam kredytu. A bloki Pątnów I mają przepracowane 260 – 280 tys. godzin, modernizacja powinna się zacząć po 200 tys. - napisała we wtorek \"Rzeczpospolita\".

Wyłączenie Pątnowa byłoby katastrofą – PAK zaopatruje w energię ok. 10 proc. rynku w Polsce, a Pątnów I stanowi dwie trzecie jego siły. Kopalnia Konin dostarcza zaś PAK 70 proc. paliwa. Spółki są na siebie skazane, bo PAK jest jedynym odbiorcą Konina – węgla brunatnego nie można daleko transportować ze względu na dużą zawartość wody.

– Spór toczy się o to, czy gwarancja dostaw będzie np. na 12 czy na 15 lat. Jestem optymistą i wierzę w kompromis – mówi Radosław Stankiewicz, rzecznik kopalni Konin.

PAK w przyszłym tygodniu zacznie rozmowy o cenach z drugim dostawcą – kopalnią Adamów. Jej prezes Dariusz Orlikowski nie chce mówić o wysokości podwyżek, ale przyznaje, że jednocyfrowych nie można się spodziewać.

Wody w usta nabrały spółki węgla kamiennego. Z naszych informacji wynika jednak, że np. Kompania Węglowa żąda cen wyższych nawet o 40 proc. – Nie mogę niczego potwierdzać, niedługo zarząd wypowie się oficjalnie – mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW.

Z dostawcami rozmowy zaczęła już m.in. Polska Grupa Energetyczna. Jej rzeczniczka Dominika Tuzinek-Szynkowska o kwotach nie chce mówić, podobnie jak przedstawiciele innych spółek energetycznych. Jeden z nich powiedział, że żądania kopalń „są kosmiczne”.

– Węgiel stanowi ponad 50 proc. kosztów wytworzenia energii. Na wzrost jej cen będą jednak miały wpływ także rosnące koszty ochrony środowiska wynikające z polityki UE oraz wydatki na inwestycje – mówi Krzysztof Zamasz, wiceprezes grupy Tauron - podała \"Rz\".

Jeśli węgiel będzie np. o 20 proc. droższy, produkcja energii zdrożeje o ok. 10 proc., co w rachunku przełoży się na ok. 5 proc. – jeśli teraz ktoś płaci za energię 700 zł rocznie, rachunek wzrośnie min. o ok. 40 zł, maksymalnie o ponad 100 zł.

Energetycy mówią, że maksymalna podwyżka cen węgla to 20 proc. Ich zdaniem większa jest nieuzasadniona.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Odkryj Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Największy w Polsce festiwal mikrowypraw Kierunek GZM powraca!

Średniowieczne zamki, podziemne schrony, kajaki o zachodzie słońca i taniec w rytmie retro – to tylko ułamek tego, co czeka na uczestników tegorocznego festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.