Motoryzacja: Importujemy stare samochody, głównie z Niemiec

fot: Andrzej Bęben/ARC

W styczniu tego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw koncernowi Volkswagen Group Polska w sprawie manipulowania wskaźnikami emisji spalin

fot: Andrzej Bęben/ARC

Import używanych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony w pierwszym miesiącu 2021 r. spadł o 19,9 proc. do 65 tys. 542 sztuk w stosunku do stycznia 2019 roku - poinformował w czwartek, 4 lutego, instytut Samar. Średni wiek sprowadzonych aut przekroczył 12 lat.

Uzyskany w pierwszym miesiącu tego roku wynik jest najsłabszym styczniowym rezultatem od 4 lat. Jak informuje Samar, w pewnym stopniu spadek importu można usprawiedliwić kalendarzem: tegoroczny styczeń miał 19 dni roboczych, o 2 dni mniej niż ubiegłoroczny.

Jak podaje Samar, średni wiek sprowadzonych w styczniu aut wyniósł dokładnie 12,1 roku.

„To kolejny niechlubny rekord. Ostatnie dwa miesiące minionego roku również były rekordowe pod tym względem. Średni wiek importowanych samochodów w listopadzie i grudniu wyniósł odpowiednio 11,89 oraz 11,88 - to najwyższe wyniki w historii. Warto odnotować, że w przypadku aut z silnikami benzynowymi średni wiek wynosi 13 lat i dwa miesiące” - komentuje Samar.

Według instytutu Samar, w statystykach importu widać słabnące zainteresowanie silnikami wysokoprężnymi. Samochody z napędem Diesla w styczniowym imporcie aut osobowych stanowią 41,4 proc. Trend spadkowy utrzymuje się od marca 2020 r. Średni wiek sprowadzanych samochodów z silnikami wysokoprężnymi wyniósł w styczniu 10 lat i 11 miesięcy.

W komunikacie podano, że we wszystkich województwach liczba sprowadzonych w ciągu roku samochodów używanych była mniejsza niż rok wcześniej. Najwięcej aut zarejestrowano w woj. wielkopolskim (8 tys. 697 szt.), które wykazało jednocześnie najmniejszy w skali kraju procentowy spadek importu na przestrzeni roku (-16,1 proc.).

Według instytutu, najbardziej popularne marki wśród importowanych aut używanych to: Volkswagen, Opel i Ford; na czwartym miejscu jest Audi, piąte zajmuje BMW, a szóste należy do Renault. Do Polski trafiają głównie samochody sprowadzane z Niemiec, Francji i Belgii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.