Monitorują i opiniują

fot: ARC

ARP przekazał do Ministerstwa Gospodarki 1580 opracowań, analiz i raportów, szczegółowo obrazujących sytuację ekonomiczno-finansową sektora górnictwa węgla kamiennego, zatrudnieniową oraz obrotu węglem na rynku krajowym i zagranicznym

fot: ARC

W rządowym "Programie reformy górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2003 -2006" przyjęto, że minister właściwy do spraw gospodarki powierzy Agencji Rozwoju Przemysłu m.in. monitorowanie procesu oddłużeniowego, wydatkowania środków na techniczną likwidację kopalń oraz zmian stanu zatrudnienia. Dla właściwej realizacji zadań, wynikających z ustawy o restrukturyzacji górnictwa oraz programu rządowego, zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu powołał Oddział ARP w Katowicach, który od

1 marca 2003 r. rozpoczął działalność na podstawie umów, zawieranych kolejno z ministrem gospodarki. Od początku istnienia Oddział prowadził działalność w oparciu o kolejne ustawy o restrukturyzacji i funkcjonowaniu górnictwa. Ostatnia z nich, ustawa z 7 września 2007 r., obowiązuje do roku 2015.

Jeśli chodzi o górnictwo niewęglowe, podstawą prawną działalności katowickiej ARP są ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów. W strukturze organizacyjnej Oddziału wyodrębniono cztery główne jednostki organizacyjne: zatrudnienia, analizy ekonomicznej i sprzedaży węgla, pomocy publicznej oraz likwidacji kopalń i zagospodarowania terenów górniczych.

Przekrojowym materiałem przygotowywanym przez Oddział jest "Informacja o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego", prezentująca kompleksowy obraz całości górnictwa i jego uwarunkowań zewnętrznych. Przez minione 10 lat był to jedyny materiał pokazujący publicznie stan i efekty procesów zachodzących w górnictwie węgla kamiennego w Polsce, ale też zmiany zachodzące na rynkach węglowych. Informacje przedstawiane w tym comiesięcznym opracowaniu wykorzystują zarówno dziennikarze, przedsiębiorstwa górnicze, pracownicy jednostek administracji publicznej, związki zawodowe, sektor energetyczny, importerzy węgla, jak i - od czasu, gdy węgiel w Polsce stał się "surowcem giełdowym" - analitycy giełdowi, bankowi, finansowi. Łącznie w ciągu minionych 10 lat przygotowano 120 takich opracowań.

ARP w liczbach:
• monitorował ogółem wydatkowanie środków budżetowych w górnictwie węgla kamiennego w kwocie 6,98 mld zł;

• zaopiniował i zweryfikował środki wysokości 4,48 mld zł (728 opinii i weryfikacji) pod względem prawidłowości ich przeznaczenia i przekazywania podmiotom z sektora;

• przeprowadził 390 weryfikacji i kontroli prawidłowości wydatkowania środków budżetowych przez przedsiębiorstwa górnicze (środki wydatkowane zostały w 1300 zadaniach);

• przekazał do Ministerstwa Gospodarki 1580 opracowań, analiz i raportów, szczegółowo obrazujących sytuację ekonomiczno-finansową sektora górnictwa węgla kamiennego, zatrudnieniową oraz obrotu węglem na rynku krajowym i zagranicznym;

• monitorował wydatkowanie środków finansowych wysokości 797 mln zł na zadania związane z likwidacją kopalń soli, utrzymaniem ich zabytkowych części i na działania polikwidacyjne, realizowane przez Centralną Pompownię Bolko;

• zrealizował 165 weryfikacji i opinii dotyczących prawidłowości wydatkowania środków oraz przeprowadził 106 kontroli w jednostkach, które otrzymały środki z budżetu państwa i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.