MOL poprawia wyniki dzięki forintowi
Dziś (w środę) poznamy wyniki finansowe Orlenu i Lotosu, największych krajowych spółek paliwowych. Wczoraj podał je do publicznej wiadomości MOL, ich węgierski rywal. Zysk netto naddunajskiego koncernu paliwowego w drugim kwartale 2008 r. wyniósł 723 mln USD (1,6 mld zł), wobec 146,1 mln USD (315,9 mln zł) rok wcześniej. Spółka podkreśla, że to rezultat silnego forinta, który wpłynął na zmniejszenie kosztów obsługi zadłużenia. Przychody ze sprzedaży wyniosły 5,8 mld USD (12,5 mld zł), wobec 3,3 mld USD (7,1 mld zł) w takim samym okresie ubiegłego roku - zapowiedział \"Puls Biznesu\".
— Znacząca poprawa wyników finansowych węgierskiego koncernu jest głównie skutkiem rekordowo wysokich cen ropy naftowej oraz bardzo silnego wzmocnienia forinta w znaczącym stopniu wpłynęły na wyniki z II kw. 2008 r. MOL. Niestety, przyszłe wyniki w III i IV kwartale mogą być już znacząco gorsze, głównie ze względu na bessę, z jaką mamy obecnie do czynienia na rynku ropy naftowej i gazu ziemnego — twierdzi Rafał Salwa, niezależny analityk.
Niedawno austriacki koncern naftowy OMV poinformował, że zrezygnował z przejęcia węgierskiego MOL. Tłumaczył to tym, że transakcja nie uzyskałaby zgody władz UE. Czy wielomiesięczna obrona Węgrów przed przejęciem przez OMV odbiła się na wynikach MOL?
— Raczej odwrotnie. OMV, mając 20 proc. udziałów w MOL, może negatywnie odczuć spadek wartości węgierskich udziałów — dodaje Rafał Salwa.