Mocne spadki na giełdach w USA

Główne indeksy na Wall Street zakończyły czwartkową sesję 2-3 proc. spadkami, po tym jak obniżenie prognoz wyników przez Apple podsyciło obawy o spowolnienie w globalnej gospodarce. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich poszła w dół o 10 pb, do najniższego poziomu od stycznia.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 2,83 proc., do 22.686,22 pkt.

S&P 500 spadł o 2,48 proc. i wyniósł 2.447,89 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół o 3,04 proc. do 6.463,50 pkt.

Akcje Apple'a spadły o blisko 10 proc., po tym jak producent iPhone'a poinformował, że obniżył po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat swoje prognozy kwartalnych przychodów. Była to najgorsza sesja dla firmy od stycznia 2013 r. Apple spadł o 30 proc. w ostatnim kwartale 2018 roku.

Koncern z Cupertino poinformował w środę, że spodziewa się spadku przychodów do ok. 84 mld dolarów w I kwartale podatkowym, zakończonym 29 grudnia 2018 r. Oczekiwano 91,3 mld dolarów. Kwartalne przychody firmy mogą spaść po raz pierwszy od 2007 r. Firma obniżyła również prognozę marży brutto do około 38 proc. z 38-38,5 proc.

W liście do akcjonariuszy CEO firmy Tim Cook, jako powód obniżki prognoz podał "niespodziewane spowolnienie gospodarcze w Chinach", a także "napięcia handlowe, które jeszcze pogłębiały problemy gospodarcze". Zdaniem Cooka to wszystko przełożyło się na niższą od oczekiwań sprzedaż nowych modeli iPhone'a w Państwie Środka.

Poprzednio Apple zakładał w swoich prognozach przychody w I kw. na poziomie 89-93 mld dolarów. Chiny są dla Apple'a jednym z kluczowych rynków zbytu oraz krajem, w którym koncern produkuje większość swoich znanych produktów.

W wyniku strat wycena rynkowa Apple'a spadła poniżej 700 miliardów dolarów - w zeszłym roku wartość firmy szacowano na ok. 1,1 biliona dolarów.

- To dokłada się do istniejących już obaw o spowolnienie globalnego wzrostu. Apple może być używany jako odbicie wzrostu w Chinach - ocenił Jeff Kilburg, prezes KKM Financial.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na Wall Street małe zmiany, rynek czekał na wyniki Nvidii

Środa na Wall Street zakończyła się małymi zmianami głównych indeksów. W centrum uwagi inwestorów były najnowsze dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Rynek czekał też na publikację wyników kwartalnych przez Nvidię, co nastąpi po zamknięciu sesji.

Państwowy gigant chce kontynuować podwyższanie kapitału zakładowego

Grupa Azoty chce kontynuować proces podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję do około 33,7 mln akcji - poinformowała w środę Grupa. Wiceprezes Azotów Jacek Podgórski wskazał, że emisja jest częścią szerszego planu odbudowy stabilności finansowej Grupy.

Domański o G20: Polska powinna współtworzyć zasady światowego porządku

Minister finansów i gospodarki Andrzej Domański ocenił w środę, że Polska powinna współtworzyć zasady światowego porządku. Jak podkreślił, szansą na to jest uczestnictwo naszego kraju w pracach grupy G20 także w nadchodzących latach, o co zabieg rząd.

Możliwa specustawa w sprawie gigafabryki AI w Polsce

Jeśli projekt gigafabryki AI w Polsce zostałby zaakceptowany przez Komisję Europejską, możliwe będzie stworzenie specustawy, która przyspieszyłaby procedury związane z uruchomieniem centrum mocy obliczeniowej - poinformował PAP wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.