Mniej węgla, wyższe ceny

Sprzedaz wegla ARC

fot: arc

Zapasy węgla w końcu lipca wynosiły 6,4 mln ton

fot: arc

W pierwszym półroczu górnictwo zarobiło na sprzedaży węgla kamiennego 963 mln zł. Resort gospodarki podał dane branży górniczej po sześciu miesiącach tego roku. 

Na koniec czerwca wydobycie węgla kamiennego, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, spadło o ponad 3,1 mln ton i wynosiło 42,031 mln ton. Wydobycie węgla energetycznego obniżyło się o 6,5 proc., a węgla koksowego o 9 proc. 

Stan zapasów węgla kamiennego ogółem w kopalniach na koniec czerwca 2008 r. wyniósł 1,356 mln ton.

Spada eksport

Od stycznia do czerwca 2008 r. sprzedano 42,2 mln ton węgla. W porównaniu do tego samego okresu 2007 r. sprzedaż była niższa o 500 tys. ton.
 
Jak wynika z analizy nastąpiło zwiększenie sprzedaży węgla na rynek krajowy o 1,96 mln ton (o 5,5 proc.) oraz zmniejszenie eksportu o 2,47 mln ton (o 36,1 proc.).

Największym odbiorcą węgla kamiennego wśród krajów Unii Europejskiej były Niemcy, do których wywieziono 1,863 mln ton (44,6 proc. węgla ogółem sprzedaży do krajów UE), natomiast wśród krajów spoza UE – Norwegia, do której trafiło 60,9 tys. ton (77 proc. eksportu poza granice UE).

Zmiany na krajowym rynku

W pierwszym półroczu sprzedaż węgla do celów energetycznych na rynku krajowym wyniosła 35,829 mln ton (84,8 proc. sprzedaży węgla ogółem). 

Autorzy raportu podkreślają, że ponad dwukrotnie wzrosła sprzedaż pozostałych sortymentów węgla (mułów i „niesortu” – sortymentów o gorszych parametrach jakościowych) oraz sortymentów grubych, średnich i drobnych. Przyczyną tak znacznego wzrostu sprzedaży tych sortymentów (odpowiednio o 32,7 proc. i 46,1 proc.) jest wzrost o ponad 38 proc. zakupów w grupie „pozostali odbiorcy krajowi”, w której znajdują się również gospodarstwa domowe).

O 4 proc. obniżyła się sprzedaż miałów sprzedawanych głównie do energetyki zawodowej, która zmniejszyła ilość kupowanego węgla ogółem o 10,2 proc.

Spadła również sprzedaż do grupy „inni odbiorcy przemysłowi” (o 14,9 proc.) oraz do koksowni (o 5,4 proc.).

Rosły ceny

Ceny węgla skoczyły średnio wzrosły o 51,36 zł (27,4 proc.). Analiza szczegółowa pokazuje, że węgiel energetyczny kosztuje o 22,9 proc. więcej niż przed rokiem. Węgiel koksowy zdrożał o 47 proc. 

Ceny eksportowe poszły w górę o prawie o 50 proc.

Szybszy wzrost średniej cen zbytu od spadku sprzedaży węgla ogółem przyniósł wzrost przychodów. 

 

Autorzy raportu zwracają uwagę, że szybsza dynamika wzrostu średnich cen węgla od dynamiki spadku sprzedaży w ciągu pierwszego pólrocza skutkowała tym, że branża osiągnęla wyższe przychody o ponad 2 mld zł!

Inwestycje 

Na inwestycje zaplanowano w tym roku 2653,1 mln zł, z tego na budownictwo inwestycyjne 1 468,6 mln zł, a na zakupy gotowych dóbr inwestycyjnych 1 184,5 mln zł.

Spółki węglowe wydały na inwestycje 883,9 mln zł (33,3 proc. planowanych nakładów rocznych). Na zakup maszyn i urządzeń przeznaczono 408,2 mln zł (34,5 proc. planowanych nakładów rocznych), natomiast nakłady poniesione na zadania w zakresie wyrobisk górniczych wyniosły 298,4 mln zł (39,7 proc. planu rocznego).

Realizowane zadania w zakresie poprawy jakości węgla kamiennego i ochrony środowiska stanowiły odpowiednio: 22,2 proc. i 32,8 proc. planowanych rocznych wydatków.


Zarabiają na węglu 

Górnictwo w okresie styczeń – czerwiec 2008 r. uzyskało dodatni wynik ze sprzedaży węgla kamiennego w wysokości 963 mln zł. Był on ponad 4-krotnie wyższy od pierwszego półrocza ubiegłego roku. 

Jednostkowy wynik ze sprzedaży węgla wyniósł 22,87 zł/t. Rok wcześniej wynosił 5,51 zł/t. 

Wynik finansowy netto górnictwa w pierwszym półroczu wyniósł 348,2 mln zł. Rok wcześniej - 155,3 mln zł.

Wśród tendencji pozytywnych obserwujemy poprawę wskaźnika rentowności netto do poziomu 3,6 proc.
Trzeba też zauważyć, że spółki węglowe w pełni realizują zobowiązania wobec budżetu państwa, ZXUS, FP FGŚP. Obniżono także o 763,5 mln zł nadwyżkę zobowiązań nad należnościami

Wśród negatywnych zjawisk w raporcie wymieniono niski poziom płynności finansowej, który nie daje spółkom poczucia bezpieczeństwa finansowego oraz spadek wydajności ogólnej.


 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.