ARP: W maju spadek cen węgla dla energetyki i dla ciepłownictwa

fot: Krystian Krawczyk

Rozpoczęcie sezonu grzewczego w północno-zachodniej Europie spowodowało, iż zapasy węgla w portach ARA w pierwszym tygodniu listopada obniżyły się o 235 tys. ton

fot: Krystian Krawczyk

Krajowy węgiel dostarczany z kopalń do energetyki w maju 2024 r. potaniał wobec kwietnia 2024 r. o 6,0 proc., a węgiel dla ciepłownictwa o 3,7 proc. - wynika z indeksów cenowych ARP. Rok do roku węgiel dla energetyki był tańszy o 32,7 proc., a węgiel dla ciepłownictwa - o 42,7 proc.

W kwietniu br. krajowy węgiel dla energetyki podrożał wobec marca 2023 r. o 6,4 proc., a węgiel dla ciepłownictwa - staniał o 0,7 proc.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) co miesiąc publikuje indeksy obrazujące poziom krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa, na tle cen międzynarodowych. Jak zaznaczono w najnowszej publikacji, w zachodnioeuropejskich portach w końcu maja ub. roku węgiel energetyczny był o 17,1 proc. tańszy niż rok wcześniej - wobec kwietnia br. potaniał o 5,1 proc.

ARP podała, że wartość krajowego indeksu węgla dla energetyki wyniosła w maju br. 482,11 zł za tonę (w ujęciu jakościowym 22,39 zł za gigadżul wytworzonej z węgla energii), wobec 512,62 zł za tonę w kwietniu (23,76 zł za gigadżul) i 481,76 zł w marcu br. (22,44 zł za gigadżul). W porównaniu z majem 2023 r. wartość tego indeksu była o 32,7 proc. niższa.

Indeks węgla dla ciepłownictwa osiągnął w maju br. roku wartość 591,56 zł za tonę (w ujęciu jakościowym 24,97 zł za gigadżul), wobec 606,57 zł za tonę w kwietniu (25,11 zł za gigadżul) i 618,75 w marcu (25,50 zł za gigadżul). Wobec maja 2023 r. wartość indeksu dla ciepłownictwa była niższa o 42,7 proc.

Z danych ARP wynika też, że maj 2023 r. był okresem spadku cen węgla na świecie - w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) spadły one wobec kwietnia o 5,1 proc. i wciąż są o 17,1 proc. niższe niż w maju 2023 r.

W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów wyniosła w maju br. 141,76 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 158,11 dol. za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto a wagonie w punkcie załadunku - bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GPW jako infrastrukturalny fundament Metropolii GZM. Rola wody w rozwoju miast i biznesu

W dyskusjach o rozwoju gospodarczym Górnego Śląska i Zagłębia najczęściej mówi się o ulgach podatkowych, uzbrojeniu działek czy sieci dróg. Rzadko jednak zauważa się czynnik krytyczny, bez którego żadna fabryka, strefa ekonomiczna ani osiedle mieszkaniowe po prostu nie mają prawa działać: stały i masowy dostęp do wody. W aglomeracji o tak gęstej zabudowie i specyficznej hydrogeologii, kluczową rolę technologiczną odgrywa Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) S.A. w Katowicach – hurtowy dostawca, od którego zależy ciągłość funkcjonowania lokalnej gospodarki i samorządów.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

„OZE-sroze. Węgla nam trzeba”, czyli kabaret posła Matusiaka

Poseł Grzegorz Matusiak znów postanowił o sobie przypomnieć w niekonwencjonalny sposób. W mediach społecznościowych umieścił nieco kabaretowe nagranie, w którym przekonuje, że „OZE-sroze” i „węgla nam trzeba”. Chyba zapomniał o tym za czyich rządów najbardziej spadło wydobycie węgla i zbudowano najwięcej OZE w historii Polski.

Rynek reaguje. Ceny gazu w Europie spadają

Ceny gazu w Europie spadają w środę, a w ciągu ostatnich 5 sesji zniżkowały o ok. 17 proc. Inwestorzy czekają na podpisanie porozumienia pokojowego pomiędzy USA a Iranem - informują maklerzy.