MKiŚ: Decyzja uchylająca w sprawie Baltic Pipe dotyczy jednego z pięciu odcinków gazociągu

1563808814 baltic pipe slider

fot: baltic-pipe.eu

Oficjalnie wyznaczono miejsca, w których gazociąg Baltic Pipe dosięgnie brzegu Danii

fot: baltic-pipe.eu

- Uchylona decyzja w sprawie Baltic Pipe dotyczy tylko jednej z pięciu części gazociągu, prace na pozostałych są kontynuowane - podkreślił w środę, 16 czerwca, w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Zapewnił, że po stronie duńskiej jest duża wola zakończenia tego projektu.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju przedstawiał w środę w Sejmie informację w sprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Dziadzio podczas wystąpienia odniósł się m.in. do kwestii gazociągu Baltic Pipe. W czerwcu duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd. Decyzja ta oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków zwierząt. Chodzi o niektóre gatunki myszy i nietoperzy występujące na obszarze lądowej części planowanego gazociągu, który ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.

Niels Bjorkbom z duńskiej Agencji Ochrony Środowiska (Miljostyrelsen) informował, że zdobycie nowej decyzji środowiskowej dla lądowego odcinka Baltic Pipe w Danii zajmie 7-8 miesięcy. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem gazociąg miałby być gotowy w październiku 2022 r.

Dziadzio podkreślił, że Baltic Pipe jest dla Polski strategicznym projektem, a w kwestii uchylenia pozwolenia środowiskowego Polska jest cały czas w kontakcie z duńskimi odpowiednikami. Przypomniał, że w tej sprawie rozmawiał na szczycie NATO prezydent Andrzej Duda. Na forum europejskim sprawa była podnoszona z kolei przez wiceministra klimatu i środowiska Adam Gibourg-Czetwertyńskiego.

Wiceminister poinformował ponadto, że uchylona decyzja dotyczyła tylko jednej z pięciu części gazociągu i na nich prace są kontynuowane. Widzimy dość dużą wolę duńskich partnerów, aby zakończyć tą inwestycję (Baltic Pipe - PAP) - podkreślił.

Dziadzio zwrócił uwagę, że gazociąg Baltic Pipe jest strategiczną dla Polski inwestycją, która wpisuje się w dywersyfikację źródeł dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju. Przypomniał, że poza gazociągiem łączącym szelf norweski z Polską, w politykę dywersyfikacji włączona jest również rozbudowa terminala w Świnoujściu oraz budowa interkonektorów między państwami UE.

Baltic Pipe ma transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.