Misja gospodarcza JSW w Sydney

1534935708 jsw sydney

fot: JSW SA

– Australia jest dla nas niezwykle ważnym partnerem. Posiada kopalnie odkrywkowe i głębinowe, a więc ma bogate doświadczenie w prowadzeniu eksploatacji węgla. Chcemy z tego doświadczenia skorzystać, jesteśmy zainteresowani stosowanymi w australijskich kopalniach technologiami, które pomogą naszym kopalniom rozwijać się i stawać bardziej efektywnymi – mówi Daniel Ozon, prezes JSW

fot: JSW SA

Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej - wraz z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele oraz wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim - biorą udział w Polsko-Australijskim Forum Energetyczym w Sydney. W trakcie wizyty poruszane są tematy związane między innymi z branżą wydobywczą.

Wraz z prezydentem do Australii udały się delegacje kilku innych - oprócz JSW -  spółek, m.in.: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, PGG czy Węglokoks.

– Australia jest dla nas niezwykle ważnym partnerem. Posiada kopalnie odkrywkowe i głębinowe, a więc ma bogate doświadczenie w prowadzeniu eksploatacji węgla. Chcemy z tego doświadczenia skorzystać, jesteśmy zainteresowani stosowanymi w australijskich kopalniach technologiami, które pomogą naszym kopalniom rozwijać się i stawać bardziej efektywnymi – mówi Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Wyjazd delegacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej do Australii organizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu jest ogromną szansą na zacieśnienie relacji biznesowych w obszarach technologii, innowacji w sektorze zasobów naturalnych i energii. Kluczowym punktem tej wizyty jest udział polskich przedsiębiorstw w konferencji na temat „Polskie i Australijskie Technologie i Innowacje w Sektorze Zasobów Naturalnych i Energii”.

– Nasza wizyta zaowocuje bliższą współpracą w obszarze poszukiwania innowacji i technologii dla polskiej branży surowcowej – przekonuje Daniel Ozon.

Podczas wizyty w Australii podpisane zostaną listy intencyjne pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową a australijskimi partnerami. Podjęcie współpracy ułatwi spółce wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i systemów technologii górniczej, które stosuje się na tamtejszym kontynencie. To właśnie australijskie górnictwo uchodzi za najbardziej wydajne na świecie. Ilość węgla koksowego, który trafia stamtąd na europejski rynek, to 19 mln t.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.