MIR: prywatyzacja PKP Energetyki możliwa do wyborów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kolejarze przekazali rzecznikowi prasowemu skierowaną do minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej petycję z 11 żądaniami

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jest szansa, że proces prywatyzacji spółki PKP Energetyka zakończy się do wyborów parlamentarnych - powiedziała we wtorek (26 maja) dziennikarzom szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak.

- Projekt jest kontynuowany. To jest robione w trybie jak najbardziej komercyjnym. To, kto się zgłasza - czy to jest podmiot państwowy, czy prywatny jest rzeczą wtórną; nabywa to w trybie komercyjnym - oceniła minister infrastruktury i rozwoju.

Wasiak nie wykluczyła zamknięcia prywatyzacji PKP Energetyka do wyborów parlamentarnych. - Moim zdaniem jest (szansa na zamknięcie tego procesu do wyborów - PAP). Mnie (wybory) nie przeszkadzają - zaznaczyła. Zastrzegła jednak, że trudno przewidzieć, jak będą wyglądały negocjacje z inwestorami. - One mają swoją dynamikę - podkreśliła szefowa MIR.

W kwietniu MIR informował, że w PKP Energetyka trwa due diligence (szczegółowa analiza spółki) m.in. pod kątem prawnym i finansowym. - Aktualnie przeprowadzane jest badanie due diligence PKP Energetyka w zakresie prawnym, podatkowym, finansowym. (...) Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja o prywatyzacji PKP Energetyka. Ta decyzja jest podejmowana na walnym zgromadzeniu PKP SA jako właściciela, gdzie walnym zgromadzeniem jest minister właściwy ds. transportu, który posiada 100 proc. akcji w PKP SA - mówił wówczas wicedyrektor departamentu transportu kolejowego w MIR Kamil Wilde podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury.

Prezes PKP Energetyka Tadeusz Skobel zapewniał z kolei w kwietniu o zabezpieczeniu praw pracowniczych w spółce. - Już w 2013 roku zarząd PKP Energetyka (...) zawarł pakt gwarancji pracowniczych. Obejmował on kwestie związane z czteroletnią gwarancją zatrudnienia czy z premią prywatyzacyjną - podkreślił Skobel. Dodał, że w tym roku - w ramach dialogu społecznego - zostało potwierdzone obowiązywanie tego paktu jako niezależnego źródła prawa pracy. - Gdyby nawet nowy właściciel chciał wypowiedzieć zakładowy układ zbiorowy pracy - co jest możliwe - to ten pakt gwarancji pracowniczych jest niezależnym źródłem prawa pracy i on obowiązuje. W tym również porozumieniu były zawarte dodatkowe żądania strony społecznej dotyczące spotkania się z przyszłym ewentualnie nabywcą spółki PKP Energetyka i zagwarantowanie jednolitej struktury organizacyjnej przez okres obowiązywania tego paktu - zaznaczył Skobel.

O tym, że o ustaleniach zawartych w pakcie gwarancji pracowniczych będą informowani potencjalni inwestorzy - mówił w kwietniu członek zarządu PKP SA Jarosław Bator. - Deklaruję ze strony zarządu PKP SA, że razem z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju najwyższym priorytetem we wszystkich naszych działaniach jest nie tylko (...) maksymalizacja wartości z posiadanego majątku dla właściciela, w tym przypadku dla Skarbu Państwa, ale również bezpieczeństwo ruchu kolejowego - zapewniał.

Na początku marca spółka PKP poinformowała, że otrzymała wstępne oferty w procesie prywatyzacji PKP Energetyka. - Zainteresowanie procesem jest duże. Wśród inwestorów, którzy złożyli wstępne oferty znajdują się zarówno podmioty polskie, jak i zagraniczne, inwestorzy strategiczni i finansowi - mówił wówczas cytowany w komunikacie dyrektor ds. nadzoru właścicielskiego i prywatyzacji w Grupie PKP Sławomir Baniak.

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jej głównym zadaniem jest sprzedaż i dostarczanie energii elektrycznej, sprzedaż paliw płynnych. Specjalizuje się także w usługach elektroenergetycznych. Wcześniej zainteresowanie kupnem PKP Energetyka wyrażały m.in. Tauron, Energa, Enea oraz PGE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.