Ministerstwo Rozwoju pracuje nad tym, aby w czerwcu można było iść do kina czy teatru

1516355964 podsekretarz stanu jadwiga emilewicz 3

fot: Ministerstwo Energii

Jadwiga Emilewicz od 2018 roku w rządzie Mateusza Morawieckiego jest ministrem przedsiębiorczości i technologii

fot: Ministerstwo Energii

Postaramy się usprawnić system podpisywania umów i dystrybucji pomocy dla firm przez urzędy pracy - powiedziała szefowa resortu rozwoju. Poinformowała, że MR pracuje - wspólnie z MKiDN - nad tym, aby w czerwcu można było iść do kina czy teatru.

Wicepremier pytana była w Polsat News m.in. o rozwiązania, które znajdą się w Tarczy 4.0.

- Wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki myślimy już coraz częściej i mówimy o instrumentach, które pozwolą wyjść z tego trudnego wirażu przedsiębiorcom. Czyli takie impulsy wzmacniające możliwość inwestowania czy ułatwiające zatrudnienie, ułatwiające eksport. O takich pakietach już dzisiaj myślimy - powiedziała.

Przyznała, że wielu przedsiębiorców ciągle czeka na pomoc, ale uspokajała, że na pewno ona do nich dotrze. Emilewicz przypomniała, że pierwszy strumień, którym pieniądze trafiają do przedsiębiorców, to Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju - otrzymują je w ciągu trzech dób.

- Po spotkaniu z samorządowcami w tym tygodniu, bo urzędy pracy to domena samorządu, postaramy się jeszcze usprawnić system podpisywania umów i dystrybucji środków przez urzędy pracy - powiedziała szefowa resortu rozwoju. Zauważyła, że co prawda uznaniowości w urzędach pracy nie ma, ponieważ kryteria ją jasne, ale pomoc opiera się na podpisaniu umowy między pracodawcą a urzędem pracy, stąd dłuższy termin oczekiwania na pieniądze.

Zaznaczyła, że wśród usprawnień znajdują się również rozwiązania zapisane już w Tarczy, czyli możliwość delegowania zmiany miejsca pracy w samorządzie pracownikom, aby można było wzmocnić kadrowo urzędy pracy.

- Myślimy także o tym, aby zredukować część wymagań, jakie stawiamy przed przedsiębiorcami w zakresie dostarczonej dokumentacji - zapowiedziała. Wskazała, że jeśli na przykład w ciągu miesiąca zmieni się sytuacja pracodawcy i po dwóch tygodniach postoju uruchamia jednak zakład, to żeby nie musiał rozwiązywać umowy, zawiązywać kolejnej, tylko na podstawie szybkiego aneksu mógł nadal korzystać z postojowego.

- Zatem mamy taki katalog - ja zebrałam go od samorządowców - i postaramy się jak najszybciej go wdrożyć, bo mamy nadzieję, że te rozwiązania, uprawnienia urzędów pracy, zostaną w tych urzędach na czas dłuższy - powiedziała.

Wicepremier mówiła też, że 26 maja ma ruszyć cykl 20 wideokonferencji organizowanych przez resort rozwoju i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że na spotkania te zaprasza i przedsiębiorców, i samorządowców, ale także wszystkich, którzy udzielają zamówień publicznych, są już w procesach ich realizacji albo mają zamiar do nich przystąpić - wszystkie podmioty, które są potencjalnymi beneficjentami rozwiązań z tarczy gospodarczej.

Dodała, że podczas spotkań będzie też mowa o rozwiązaniach, które mają dać impuls dla gospodarki "dzień po COVIDzie", po jej odmrożeniu - w zakresie budownictwa mieszkaniowego czy w procesach inwestycyjnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.