Ministerstwo Przemysłu zapewnia, że reaktor Maria latem wznowi pracę

1725296201 reaktormaria

fot: NCBJ

Badawczy reaktor jądrowy Maria to jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r.

fot: NCBJ

Ministerstwo Przemysłu w swoich mediach społecznościowych poinformowało, że reaktor badawczy Maria „nie jest wyłączony na zawsze” i już latem wróci do pracy.

Przypomnijmy. 31 marca, po 10 latach, straciło ważność dotychczasowe zezwolenie prezesa Państwowej Agencji Atomistyki na eksploatację jądrowego reaktora badawczego Maria w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Od tego czasu reaktor nie działa.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Atomistyki poinformowali PAP, że prezes może wydać zezwolenie na działalność obiektu jądrowego tylko wówczas, gdy wnioskodawca wykaże, że wypełnia wszystkie wymagania związane z bezpieczeństwem jądrowym, ochroną radiologiczną oraz ochroną fizyczną.

Jak podkreśliła Agencja, Narodowe Centrum Badań Jądrowych regularnie uzupełnia dokumentację i dostarcza niezbędne wyjaśnienia. Główne zastrzeżenia PAA dotyczą: analiz bezpieczeństwa, propozycji limitów i warunków eksploatacyjnych obiektu jądrowego oraz programu zarządzania starzeniem reaktora.

Tymczasem Ministerstwo Przemysłu informuje w swoich mediach społecznościowych, że reaktor badawczy Maria „nie jest wyłączony na zawsze” i już latem wróci do pracy.

Resort podkreśla, że reaktor przechodzi standardowy proces licencyjny – to normalna procedura w trosce o bezpieczeństwo.

„Obecna sytuacja to efekt wieloletnich zapóźnień i zaniedbań formalnych, które narastały – teraz je naprawiamy” – napisało MP na swoim facebookowym profilu.

W latach 2022-2023 reaktor nie pracował przez 13 miesięcy. Jak informuje Ministerstwo Przemysłu, dostawy radioizotopów medycznych są w pełni zabezpieczone – polscy pacjenci otrzymują terapie bez żadnych zakłóceń.

W tej chwili realizowany jest program modernizacyjny reaktora warty 92 mln zł. Aktualnie trwają prace nad nowym systemem finansowania, który wzmocni rolę Marii w polskiej nauce i medycynie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.