Ministerstwo Klimatu i Środowiska pyta uczestników rynku o hub gazowy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Na styku lokalnej sieci ciepłowniczej, lokalnego systemu transportowego i energetycznego mieści się bardzo wiele synergii - wyjaśniał Michał Kurtyka

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło konsultacje z uczestnikami rynku gazu w kwestii utworzenia w Polsce ośrodka obrotu gazem, czyli tzw. hubu. Resort chce poznać opinie na temat barier, potrzebnych inicjatyw legislacyjnych czy rozwiązań systemowych.

Hub gazowy to centrum przesyłu i handlu gazem, na które składa się infrastruktura przesyłowa oraz otoczenie regulacyjne, umożliwiające swobodny obrót towarem na atrakcyjnych warunkach i dające uczestnikom bezpieczeństwo prowadzenia działalności.

Jak przypomniało ministerstwo, koncepcja utworzenia na terytorium Polski hubu pojawiła się w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)", a została podtrzymana w projekcie "Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku".

- Do powstania hubu niezbędna jest szeroka oferta produktowa w ramach handlu giełdowego i pozagiełdowego i zróżnicowane portfolio dostaw gazu. Doceniam dotychczasowe zaangażowanie spółek w proces dywersyfikacji dostaw gazu. Każda z nich ma wyznaczone miejsce w systemie i odpowiada za pewien obszar umożliwiający powstanie hubu - oświadczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak wyjaśniło ministerstwo, celem konsultacji rynkowych jest poznanie opinii uczestników rynku gazu w zakresie istniejących barier regulacyjnych, oczekiwanych inicjatyw legislacyjnych i rynkowych oraz rozwiązań systemowych, które służyłyby zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia działalności handlowej na polskim rynku paliw gazu.

- Zwracamy również szczególną uwagę na wprowadzenie usprawnień regulacyjnych, które umożliwią efektywne działanie rynku gazu - dodał Kurtyka. Resort zwrócił uwagę, że niezbędnym elementem tworzenia hubu jest eliminacja barier regulacyjnych.

Dlatego, w ramach konsultacji, ministerstwo pyta rynek m.in. o dostrzegane przez jego uczestników ryzyka i bariery formalno-prawne, o oczekiwany zakres działań legislacyjnych, tak by regulacje dawały podstawy do rozwoju hubu, ewentualnie eliminowałoby bariery.

Pytania dotyczą też oczekiwanych działań pozalegislacyjnych, także w kontekście międzynarodowym, opinii o samym rynku, zasadach obrotu, dostępie itp., czy np. poglądów na optymalizację wykorzystania infrastruktury gazowej, obecnej i przyszłej.

Konsultacje potrwają do 15 stycznia 2021 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.